Bez kategorii

Zapadł się cmentarz. Ogromny lej w Trzebini. Czy także na lubawskim cmentarzu może wydarzyć się podobna katastrofa, gdyż pod cmentarzem wydrążony jest chodnik kopalni węgla ?

Kolejne niepokojące doniesienia z Trzebini w województwie małopolskim. W mieście znowu pojawiły się ogromne zapadliska. Tym razem na terenie miejscowego cmentarza, gdzie do powstałego dołu zsunęło się przynajmniej kilkanaście grobów. Łącznie uszkodzonych lub zniszczonych mogło zostać nawet 50 mogił.

Do sieci trafiły już zdjęcia ogromnego zapadliska na nekropolii przy ul Jana Pawła II w Trzebini. Ze wstępnych pomiarów wynika, że ma ono 20 metrów szerokości i jest głębokie aż na 10 metrów.

Na miejsce została wezwana straż pożarna, która ogrodziła lej oraz powiadomiła władze samorządowe, a także Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Niewykluczone, że dół powstał wskutek prowadzonej na tym terenie działalności górniczej.

Podobna sytuacja może wydarzyć się także w Lubawce bowiem  pod lubawskim cmentarzem również wydrążony jest chodnik kopalni węgla, która działała tam gdy nie było tam jeszcze cmentarza.

 

 

Jak widać na mapce kopalniany chodnik biegnie po przekątnej obecnego cmentarza i na jego środku 2,2 metra poniżej terenu jest wejście do szybu wentylacyjnego tej kopalni. Prawdopodobnie jest to część kopalni „Aurora” której wyrobiska ciągną się od Szczepanowa po Lubawkę i zaznaczona w lewym górnym rogu sztolnia znajdowała się za byłą mleczarnią i zakładami papierniczymi i jak zapisy głoszą wydobyty  węgiel służył także niedalekiej cegielni wypalającej cegły z miejscowych pokładów gliny.

Żeby uniknąć problemów z zawalenia się kopalnianych chodników pod cmentarzem i wystąpienia takich zapadlisk jak w Trzebini to należało by, aby urząd zlecił badanie terenu cmentarza georadarem, który pokaże możliwe niebezpieczeństwa. Koszt badań kilka tysięcy złotych to i tak niższy koszt niż naprawianie późniejszych szkód. Pieniądze na takie cele posiada ZGM, który pobiera wysokie opłaty za usługi cmentarne i w dodatku otrzymuje także wysokie dotacje z gminnego budżetu.