Bez kategorii

Za rządów burmistrz Kocemby Chełmsko Śląskie zamiast się rozwijać, to się zwija. Dom kultury – grozi zawalenie stropu, remiza strażacka – wymaga remontu i powiększenia. Radny Wiktorowski podał pomysł jak z tego wybrnąć, burmistrz w odpowiedzi na ten pomysł odpowiedziała ironicznym zachowaniem się wobec tego problemu.

Burmistrz na taka propozycję radnego Wiktorowskiego oświadczyła, że drzwi jej gabinetu są otwarte dla radnych i gotowa jest ona udzielić im audiencji i wysłuchać propozycji radnych na temat przyszłych inwestycji czy planów remontowych.

Jednakże dodała, żeby radni nie oczekiwali, że cokolwiek będzie zrealizowane, ponieważ brakuje pieniędzy w gminnym budżecie. To ja się pytam po co tam do burmistrza chodzić, jak z góry jest wiadomym, ze nic nie zostanie zrobione, aby pomysły i plany radnych wcielić w życie ?

Co zaproponował radny Piotr Wiktorowski ?

Otóż uwzględnił w swojej propozycji to, aby nie wydawać pieniędzy na remont chełmskiego domu kultury,  ponieważ wymiana stropu to jest kosztowna inwestycja. Nie remontować obecnej remizy i nie przebudowywać jej dla potrzeb nowych większych strażackich wozów bojowych.

Zamiast tego, wybudować nowy budynek, który pomieści na dole straż pożarną, a na piętrze dom kultury. Dofinansowanie na tą budowę można pozyskać z różnych stron, jedno z KG OSP, a drugie z ministerstwa kultury na dom kultury + można otrzymać dotację z urzędu marszałkowskiego.

Taka propozycja jest bardzo słuszna i praktyczna, w obecnym domu kultury można stworzyć nowe mieszkania, a starą remizę sprzedać na garaże. Nowy budynek nie wymagał by przez długie lata remontów, a koszty ogrzewania byłyby dużo niższe niż są obecnie ponoszone na te dwa oddzielne obiekty.

A jak to robią inni ?

W takiej Łące Prudnickiej ma powstać nowoczesne centrum wiejskie, które połączy wszystkie instytucje w jednym miejscu. Hala sportowa, remiza strażacka, przedszkole i ośrodek kultury. Kosz inwestycji to ponad 4 miliony złotych.

Na przedszkole i żłobek także można otrzymać dofinansowanie, a jeżeli udało by się wygospodarować kilka pomieszczeń na przychodnię lekarską to w jednym miejscu, przy jednych kosztach eksploatacyjnych było by dużo oszczędności.

Jaki będzie dalszy ciąg propozycji radnego Wiktorowskiego ? Być może dowiemy się, gdy odwiedzi on gabinet burmistrz Kocemby, żeby przy kawie rozważyć wykonanie takiej inwestycji.

A co będzie jeżeli nie zostanie wpuszczony do tego gabinetu ?

Świetlica wiejska w jednym z domków tkaczy ? Jakież to byłoby żałosne, ale przy tej burmistrz możliwe !