Bez kategorii

Wczoraj wieczorem widać było jak tysiące turystów wraca z Czech, gdzie pojechali pojeździć na nartach. Czy musieli tam jechać, czy nie mogli skorzystać z lubawskiego stoku ? Gdyby choć część z nich została na stoku w Lubawce, to można byłoby nieźle zarobić. Ale nie mogli, bowiem tradycyjnie stok w Lubawce jest nieczynny !!

Tak wygląda stok narciarski w Lubawce. Zupełnie nie przygotowany do sezonu, nie dość, że nie ma naśnieżania, to nawet na wyciągu nie są zamontowane orczyki na których narciarze są wciągani do góry. Czyżby władze gminne i dyrektor MGOK nie wierzyli, że spadnie śnieg ?

A co u naszych sąsiadów ?

W niedalekim Czarnowie rusza jutro sezon na dolnej części stoku na którym w wyniku naśnieżania jest już 50 cm śniegu i teraz naśnieżają górny odcinek.

Poniżej widzimy jak pracują armatki śnieżne na stoku za Zaclerzem, dopiero rozpoczęli naśnieżanie i maja już 20 cm śniegu, więc lada dzień i ten stok będzie czynny.

Natomiast poniżej widzimy jak na stoku w Mladych Bukach sezon trwa w najlepsze, to tu przyjeżdża tysiące turystów z Polski także wielu z Lubawki i okolic. Mają tu 10 wyciągów, dlatego nie ma dużych kolejek przy wjeździe na górę, która jest o ponad 100 metrów niższa niż góra stoku w Lubawce, czyli ma gorsze warunki klimatyczne niż stok w Lubawce, a oni potrafią wykorzystać nawet  to co mają, choć mają  trudniejsze warunki. Dziś na dole stoku mają 45 cm śniegu, a na górze 65 cm.

A co będzie na stoku w Lubawce ?

No cóż, pewnie będzie wielka lipa, bo nawet na oślej łączce widocznej na dolnym zdjęciu nie rozłożono małego wyciągu dla dzieci.

Także parking przy wyciągu nie został oczyszczony, żeby mogło zaparkować więcej samochodów, jak widać na zdjęciu pomieści nie więcej niż 30 aut. Czyżby już jesienią postanowiono nic nie robić, bo stok w tym roku nie będzie czynny ?

Nie tylko mieszkańcy Lubawki, ale i przyjezdni turyści zastanawiają się po co buduje się elektroniczną bramkę dla narciarzy, skoro stok jest nieczynny i takim pozostanie ?

Jak widzimy powyżej, pieniądze na bramkę zostaną wydane, bramka będzie stała i niszczała, stok będzie nieczynny, a urzędnicy wyszarpią dla siebie nagrody. Wkrótce dowiemy się ile sobie przydzielili specjalnych dodatków i nagród. Wtedy mieszkańcy zdecydują co z nimi zrobić za takie gospodarowanie i dojenie gminnej kasy.

Dziś odwiedziło stok kilka osób przyjezdnych i dziwiło się dlaczego na tak pięknym stoku nic się nie dzieje i panuje taka grobowa cisza ?

Może ktoś z ratusza im odpowie ?