Bez kategorii

W poniedziałek rano resort zdrowia poinformował o 244 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i pięciu kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19. W sumie 4 maja odnotowano 313 nowych zakażeń i 20 zgonów.

Europa zrzuca się na szczepionkę na COVID-19. Niemcy deklarują 525 mln euro, Norwegia 1 mld dol.

Francja zadeklarowała 500 mln euro, a Niemcy 525 mln euro na wynalezienie szczepionki i opracowanie leczenia COVID-19 w ramach międzynarodowej inicjatywy. Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro.

A jak mija dzień w powiecie kamiennogórskim ? Na szczęście informacje o sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu na dzień 04.05.2020 r. są nadal dobre, nie ujawniono żadnych nowych zakażeń.

Prof. Simon: nie mamy w Polsce 12 tys. zakażonych, tylko jakieś 40–50 tys.

Prof. Krzysztof Simon zauważa, że w Polsce spłaszczona została linia przebiegu pandemii, ale uważa, że przeprowadzanych jest za mało testów. – Ja nie wiem dokładnie, ile osób jest zakażonych w tym kraju, bo wykonaliśmy tylko tyle testów, że jesteśmy na dnie tabelki krajów europejskich i nie tylko europejskich, jesteśmy trochę powyżej krajów afrykańskich – mówi lekarz w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”. Lekarz odniósł się także do obowiązku noszenia maseczek. – Podstawową zasadą postępowania jest dystans między osobami zdrowymi albo zakażonymi. Jak wspomnieliśmy, często nie wiemy, kto jest zakażony. Dlatego że jeśli dwie osoby noszą maski, to szansa, że przy bliższej rozmowie jedna drugą zakazi, jest prawie znikoma, choć zawsze jest. Jeżeli zaś obydwie osoby nie noszą maseczek, to ryzyko gwałtownie wzrasta – uważa prof. Simon. Dodaje jednak, że absurdem jest noszenie maseczek podczas biegania w lesie czy jazdy na rowerze.

Także profesor Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, podczas rozmowy z dziennikarzem Polsat News przyznał, że Polska jest na fali opadającej, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, lecz w Polsce możemy mieć nawet 40-50 tys. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.