Bez kategorii

Tak jak w całej Europie tak i w Polsce rozpoczęto dziś szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19. Na razie są to szczepienia symboliczne bowiem dostarczono zaledwie 10 tysięcy szczepionek.

Jak od początku informowano wstępnie rusza szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek – rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Naukowcy podkreślają, że szczepionka to jedyny sposób aby wygrać walkę z koronawirusem.

Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze 300 tys. szczepionek, a potem do 31 stycznia łącznie będziemy mieć 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić w tym czasie ok. 750 tys. pacjentów

Szczepienie miliona osób z etapu zerowego może potrwać do końca lutego. Wtedy już będzie trwać rozdzielanie drugiej dostawy szczepionek dla osób zakwalifikowanych do etapu pierwszego – czyli pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz osób w wieku 60 lat i więcej. Ta grupa jest najliczniejsza. Obsłużenie 9,7 mln seniorów teoretycznie może trwać do 22 listopada.

Dopiero na początku listopada 2021 zacznie się szczepienie pół miliona nauczycieli oraz policji, wojska, straży pożarnej, straży miejskiej oraz Straży Granicznej. W drugim etapie po szczepienie będą się mogły zgłaszać młodsze osoby (poniżej 60. roku życia) z chorobami przewlekłymi oraz osoby z kolejnych grup zawodowych narażonych na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Jeżeli będzie tylko ta jedna szczepionka to może się okazać, że aby wszystkich w Polsce zaszczepić potrzebne nam będzie na to około 2 lat, co wydaje się nierealne, żeby to tak długo trwało. Jednak jest szansa, że wkrótce zostaną dopuszczone trzy kolejne szczepionki i to takie, które można przechowywać w normalnych temperaturach,  to wtedy można będzie przyśpieszyć cały proces szczepień.

A oprócz tych szczepień mamy także do prowadzenia szczepienia obowiązkowe, do których zaliczamy szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince i pneumokokom. Tych także nie można zaniedbać bo tu chodzi o przyszłe zdrowie dzisiejszych dzieci.