Bez kategorii

Starosta powiatu kamiennogórskiego Pan Jarosław Gęborys widząc jak burmistrz Kocemba nie radzi sobie nie tylko z zarządzaniem gminą, ale nawet z rozwojem turystyki i zdobywaniem dotacji na nią, postanowił pomóc gminie Lubawka. A jak zrewanżowała się jemu za tą pomoc burmistrz Kocemba ? Przywiozła z Lubawki swoich przydupasów i wspólnie uczestniczyli w hucpie pod starostwem, nawołując do odwołania starosty !!!

Dolny Śląsk jest prawdziwą mekką wspinaczki górskiej na lokalnych skałach. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w każdy weekend można spotkać tu wielu adeptów wspinaczki skałkowej. Tu właśnie szkoliło się wielu polskich himalaistów, a adrenalina na linach, gdy pod stopami jest głęboka pustka, daje wielu dużego kopa do działania.

Parki linowe zaczynają przegrywać z przygotowanymi trasami wspinaczkowymi na skałach, czy wręcz z dzikimi wejściami trudnymi trasami. Kto lubi aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, potrzebuje codziennej dawki adrenaliny, chciałby sprawdzić swoje umiejętności i podołać nowym wyzwaniom, to dolnośląskie formacje skalne czekają właśnie na takich.

Wspinanie się na tych wysokich skałach, sprawią, że każdy poczuje się jak uczestnik wysokogórskiej wyprawy. Niepozornie wyglądające z dołu „atrakcje”, po wejściu na górę okazują się wymagającymi sporej odwagi i umiejętności przeszkodami. Bezpieczeństwo gwarantują liny asekuracyjne, do której podpięty jest każdy uczestnik.

Dotychczas Rudawy Janowickie przodowały w organizowaniu takiego sportu i rekreacji, jednakże starosta kamiennogórski Pan Jarosław Gęborys wpadł na pomysł, aby i w naszym powiecie rozwinąć taki sport, czy aktywną formę wypoczynku. Skorzystał więc z okazji, że pojawiła się możliwość dofinansowania zorganizowania takich tras wspinaczkowych.

Starosta widząc, że burmistrz Kocemba nie potrafi pomyśleć i zorganizować rozwoju takiej rekreacji i sportu, dlatego więc postanowił przy okazji pomóc gminie Lubawka. Znalazł źródło dofinansowania na budowę tras wspinaczkowych na pograniczu polsko-czeskim.

Tak więc,  Powiat Kamiennogórski  przystąpił do realizacji tego projektu. Wybór gminy Lubawka nie jest przypadkowy, ponieważ gmina posiada wiele różnorodnych formacji skalnych na których można oprzeć budowę takich tras i rozwinąć turystykę wspinaczkową. Założeniem projektu jest przeprowadzenie niezbędnych prac w celu umożliwienia bezpiecznego uprawiania wspinaczki na naturalnych obiektach skałkowych usytuowanych na pograniczu polsko-czeskim oraz promocja wspólnej oferty turystyki wspinaczkowej.

Całość prac będzie kosztowało ponad 100 tysięcy złotych, ale wkład własny starostwa ogranicza się jedynie do 10%, czyli za kilkanaście tysięcy złotych będzie przygotowane w sumie blisko 70 tras wspinaczkowych.

Wytypowano w gminie Lubawka 4 miejsca: stary kamieniołom przed Lubawką, stary kamieniołom za Podlesiem, formy skalne na górze Zadziernia nad zalewem Bukówka oraz w Jarkowicach na tzw. Spękanych Skałach.

Jak widać na zdjęciach, choć firma wykonująca te prace ma termin ich zakończenia do końca roku, to obecnie prowadzi już oczyszczanie tych skał z luźnych kamieni czy wyrosłych tam samosiejek

Tak więc dzięki staroście kamiennogórskiemu będziemy mieli w gminie Lubawka ciekawe atrakcje turystyczno-rekreacyjne na które nie wydamy ani złotówki. Trochę to może wydawać się dziwne, że ktoś taki jak starosta dba o naszą gminę lepiej niż burmistrz Kocemba, gdyż jak wiadomo ona wydaje miliony złotych z gminnego budżetu bez pożytku dla mieszkańców.

Tak dla ciekawości dodam, że mamy jeszcze jedno ciekawe miejsce w którym można urządzić kilkanaście dodatkowych tras dla młodszych dzieci i początkujących amatorów. Jest to też za Podlesiem, u podnóża góry Sołtysiej, gdzie w linii prostej w odległości około 400 metrów znajduje się wejście do starej kopalni węgla.

Można zauważyć na tym zdjęciu, że skały są tu naprawdę w sam raz dla uprawiania początkowej wspinaczki dla młodzieży. Gdy rozwinie się ta turystyka, to można i to miejsce przystosować do wspinaczki, tym bardziej, że nakłady potrzebne do przygotowania tych tras nie będą wysokie.

Myślę, że pomysł starosty, aby w ten sposób rozruszać turystykę w naszej gminie spowoduje powstanie co najmniej kilku szkółek wspinaczkowych i zwiększy się obłożenie łóżek w naszej gminnej agroturystyce.

Myślę, że zasadnym będzie zaapelować do starosty kamiennogórskiego:

Szanowny Panie Starosto, my mieszkańcy gminy Lubawka dziękujemy Panu za te dotychczasowe działania stwarzające szanse na rozwój turystyki w naszej gminie i prosimy nie zwracaj Pan uwagi na zachowanie burmistrza Lubawki i naszym zdaniem garstki idiotów z Lubawki, którzy byli tamtego dnia pod starostwem. Prosimy także na przyszłość o dalszą pomoc dla naszej gminy,  gdy będą możliwości pozyskania kolejnych środków na rozwój turystyki w naszej gminie.

 

hk
14.06.19