Bez kategorii

Sprawdzają się moje przewidywania co do oświetlenia ulicznego w gminie Lubawka. Budżet gminny jest w tak fatalnym stanie, że rozpoczeły się nocne wyłączenia tego oświetlenia, bowiem może zabraknąć pieniędzy na zapłatę rachunków za nie. A można było mnie posłuchać i oświetlenie wymienić na ledowe to byłoby 70% taniej i obecnie bez wyłączeń !!!

Tak obecnie wygląda Lubawka po północy. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, a wracające z pracy kobiety z marketów idą z duszą na ramieniu, czy nie wpdną w jakąś dziure lub nie staną się ofiarą napadu  jakiegoś złoczyńcy.

Jedynymi wielkimi lampami swiecącymi w Lubawce są te widoczne na zdjęciu z kamerki umieszczonej w rynku, silne lampy nad figurą Nepomucena stojącego na postumencie przy narożu ratusza. Ale to chyba dlatego, że być może w miejsce Nepomucena postawią wkrótce pomnik burmistrz Kocemby z podpisem:

„ Naszej dobrodziejce,  sponsorce naszych fortun – wdzięczni akolici”.

Żeby było śmieszniej to te dwie lampy palą się również w dzień(zdjęcie powyżej), gdy jest zupełnie jasno, takie to oszczędności czyni burmistrz Kocemba.

Sprawę wymiany oswietlenia na ledowe i osiągniecie z tego tytułu oszczędności poruszałem już wcześniej wiele razy, między innymi: 02.10.2017 r. oraz 07.01.2019 r. ( teksty można znaleźć w archiwum portalu), a poniżej jest tekst artykułu z 19.11.2018 roku:

………………………………………………………………………………….

Czy gminę Lubawka czeka elektryczny horror ?

Powodem takiego zapytania są rosnace ceny energii elektrycznej dla samorządów.

Jak wiadomo oświetlenie uliczne pochłania dużą ilość energii elektrycznej, tym bardzie takie które jest starego typu, gdzie dominują  lampy z żarówkami sodowymi. Kilkakrotnie podpowiadałem, że czas najwyższy wymienić stare oprawy sodowe na nowe LED-owe, które zapewniają duże oszczędności energii, a to przecież przekłada się na oszczędności w wydatkach z gminnego budżetu. Wiele firm zapewniało i nadal zapewnia przeprowadzenie takiej operacji bez wydatkowania środków z budżetu samorządu, ponieważ firmy te wykonują wszystko za swoje pieniądze, a spłata takich inwestycji pochodzi z oszczędności jakie osiąga się po takiej zamianie typu oświetlenia.

Czy wobec tego mamy do czynienia z kolejnym zaniechaniem burmistrz Kocemby i działaniem na szkodę gminy ?

Moim zdaniem tak, ponieważ jak burmistrz nie zna się na takich sprawach i nie potrafi ogarnąć tego, to powinna zasięgnąć opinii fachowców. Dlaczego nie uczyniła tego ? Może to zwykłe lenistwo, ślamazarnośćleserstwobezczynnośćgnuśnośćtumiwisizmleniuchowanierozlazłośćpróżnowanieapatianygusostwoniemrawośćpowolnośćkwietyzm,inercjarozleniwieniebiernośćospałośćbumelanctwopróżniactwonieruchliwośćopieszałośćpasożytnictwoflegmatycznośćmaruderstwośpiączkanieróbstwo, albo to może po prostu ze względu na podeszły już wiek brak chęci do działania ?

Fakt jest jeden i to bolesny dla gminnego budżetu.

Gdy w Kamiennej Górze, Wałbrzychu i innych gminach wymieniono oświetlenia na LED-owe, to u nas przez 4 lata burmistrz Kocemba nie potrafiła tego dokonać. A przecież nawet jeden z przedsiębiorców z Lubawki chciał na takich zasadach wymienić oświetlenia na nowe na swój koszt, oczekując później spłaty z poczynionych oszczędności na ulicznym oświetleniu.
Takie zaniechanie teraz się zemści na naszym budżecie gminnym, gdyż ostatnio ceny energii dla samorządów podniesiono o blisko 70%. Ci co wymienili oświetlenie praktycznie nie odczują podwyżek ponieważ oszczędności na oświetleniu ledowym dochodzą do prawie 70%, co się zrównoważy z podwyżkami.

Co dalej ?

Moim zdanie obecnie te sprawy musi  wziąć w swe ręce nowy skład rady miejskiej i szybko uchwalić wymianę oświetlenia na energooszczędne, gdyż zwlekanie z tym generować będzie każdego miesiąca duże koszty. Należy się też przyjrzeć negocjacjom zbiorowego zakupu energii elektrycznej dla urzędu, szkół jak i pozostałych podległych jednostek, gdyż takie kontraktowanie zbiorowe dla wszystkich może zaowocować wynegocjowaniem dużo niższej ceny. Jeżeli takie zakupy zostaną źle przeprowadzone to może nas czekać nie tylko wzrost kosztów oświetlenia ulicznego, ale mogą także podrożeć opłaty za wodę, kanalizację czy śmieci.

hk
19.11.19 r.

……………………………………………………………………………………….

Powtórzę jeszcze raz: można było wymienić całe stare oświetlenie na nowe ledowe nie wydając z budżetu gminy ani złotówki. Są firmy które chętnie to robią, także jedna z Lubawki. Firmy za swoje pieniądze bądź ze swoich kredytów wymieniają kompleksowo wszystkie oprawy, instalują nowe punkty oświetleniowe i przez 5 lat konserwują całość w ramach rękojmi i gwarancji.

Gmina oszczędza do 70% na opłatach za rachunki energii elektrycznej i z tymi pieniędzmi spłaca prace wykonane przez firmę modernizującą oświetlenie.

Burmistrz tego nie uczyniła, ponieważ jak twierdzą mieszkańcy Lubawki, firmy budujące oświetlenie jak i je konserwując są blisko związane z burmistrz Kocembą i zarabiają na tym krocie, przez 5 ostatnich lat wydano na oświetlenie grubo ponad 2 miliony złotych.

Tak kręci się lody w Lubawce i oszczędnościowo wyłącza się w nocy oświetlenie. Gdyby było ledowe to nie opłacało by się wyłączać, bo oszczędności byłyby znikome.

Ile za wydane bezdurno 2 miliony można byłoby zrobić ?

Piękne nowe przedszkole ze żłobkiem.

A co mamy ?

Długi, g…o i burmistrz Kocembę.