Bez kategorii

Serwis Medonet poinformował o przewidywanych prognozach zachorowań w Polsce.

Do lutego w Polsce umrze 35 tys. osób. W USA prawie 400 tys. IHME wydaje kolejną prognozę rozwoju pandemii.

Działający przy uniwersytecie waszyngtońskim Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IHME) zaktualizował swój model rozwoju epidemii koronawirusa. Według nowego opracowania w Polsce do lutego 2021 roku na COVID-19 umrze 35 277 osób. Dla porównania w tym samym okresie w stanach Zjednoczonych ma być już 389 087 ofiar koronawirusa, czyli o 78 proc. więcej niż obecnie.

  1. Jaki scenariusz napisał instytut IHME dla pandemii koronawirusa w Polsce?
  2. Zgony z powodu COVID-19 wzrosną w USA do lutego o prawie 80 proc.
  3. Najlepszą bronią przeciwko nowemu koronawirusowi będzie szczepionka
  4. 1 lutego, przy powszechnym stosowaniu masek, liczba wykrywanych w ciągu doby zakażeń wyniesie w Polsce ok. 21 tysięcy, a gdyby obostrzenia zostały poluzowane nawet 101 tysięcy – prognozuje model IHME
  5. Z wykresów IHME wynika, że na początku grudnia osób hospitalizowanych na COVID-19 ma być w Polsce ok. 56 tys., a zapotrzebowanie na łóżka z respiratorem ma wynieść ok. 4,7 tys.
  6. Aktualny model IHME mówi, że do 1 lutego 2021 r. USA odnotuje wzrost ofiar śmiertelnych koronawirusa o ok. 78 proc.
  7. Eksperci z CDC i WHO krytykują pomysł budowania odporności populacyjnej zawarty w Deklaracji z Great Barrington
  8. Więcej aktualnych informacji o epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jaki scenariusz napisał instytut IHME dla pandemii koronawirusa w Polsce?

Przypomnijmy, że IHME opracowuje modele rozwoju pandemii na świecie od wiosny. Wtedy szczyt pierwszej fali prognozowano w naszym kraju na 27 – 29 kwietnia. Szacowano, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa osiągnie wtedy 72 dziennie, a ostatni przypadek zgonu na COVID-19 nastąpi około 18 czerwca. Łączna liczba ofiar miała sięgnąć 2 tys. 540 osób. Jednocześnie podano, że błąd statystyczny może się wahać w granicach od 14 do 202 zgonów. Z ówczesnej analizy wynikało też, że Polska w krytycznym momencie będzie potrzebować 557 łóżek z respiratorami, więc nie powinniśmy mieć problemów ze sprzętem.

  1. Poprzednia prognoza IHME: 800 zgonów dziennie z powodu COVID-19 w grudniu

Tymczasem obecna liczba ofiar zakażenia koronawirusem w Polsce to 3 tys. 308 osób. A aktualizowany co tydzień model bardzo różni się od tego opracowanego w kwietniu. Instytut nadal podaje jednak prognozy alternatywne – dotyczące sytuacji powszechnego stosowania maseczek oraz luzowania obostrzeń.

Z udostępnionych na stronie IHME wykresów wynika, że 1 lutego przy powszechnym stosowaniu masek, liczba wykrywanych w ciągu doby zakażeń wyniesie ok. 21 tysięcy, a gdyby obostrzenia zostały poluzowane nawet 101 tysięcy. W tym samym dniu dobowa liczba ofiar przy powszechnym stosowaniu masek ma wynieść ok. 190, a w sytuacji poluzowania obostrzeń – nawet ok. 1227.

SZCZYT PANDEMII W POLSCE

Model wskazuje, że przy poluzowaniu obostrzeń szczyt pandemii koronawirusa przypadnie w Polsce na początku stycznia, a liczba ofiar może wynieść ok. 1746 dziennie.

Instytut prognozuje również ogólną liczby zakażeń włączając osoby, które nie wykonały testu na obecność koronawirusa. Przy poluzowaniu obostrzeń w drugiej połowie grudnia wirusem SARS-CoV-2 może się zainfekować nawet 283 tysiące osób dziennie.

Jeśli chodzi o osoby hospitalizowane, to model określa, że na początku grudnia ich liczba może wynieść ok. 56 tysięcy, natomiast zapotrzebowanie na łóżka z respiratorem ma sięgać ok. 4,7 tysiąca.

W stosunku do prognozy sprzed tygodnia liczba przewidywanych ofiar koronawirusa na 1 lutego 2021 r. wzrasta o ok. 5 tysięcy.