Bez kategorii

Rząd znosi obostrzenia dotyczące funkcjonowania kin, będzie możliwe 50% zapełnienie widowni. Także w krzeszowskim „Kinie za Rogiem” zapowiedziano nowy cykl filmowy. W dodatku zapraszają na niedzielne poranki z „Kinem za Rogiem”. W Lubawce wielu pyta dlaczego lubawskie kino nie funkcjonuje ?

Minęło już ponad 6 lat jak burmistrzem Lubawki jest Ewa Kocemba i do dnia dzisiejszego nie realizuje swoich obietnic wyborczych. Jakże znamiennym tego przykładem jest kino w Lubawce. Mamy dawne kino CAPITOL, które miało być reaktywowane i stać się jednym z kolejnych centrów kultury w Lubawce. Oto jak się prezentuje byłe kino na tle tych dwóch kamienic z prawej strony, ładnie utrzymane, kolorowe widać, że maja dobrych gospodarzy, nie to co dzieje się z budynkiem kina, szara zniszczona elewacja, a do tego eternit na dachu i to w samym centrum miasta, gdzie wiatr zwiewa z eternitu rakotwórcze włókna azbestu i niesie je do otwartych okien mieszkań w blokach usytuowanych dokoła tego kina.

Po pożarze komórki na zapleczu do dnia dzisiejszego nawet nie raczono oczyścić ścian i choćby je pomalować, a przecież to jest budynek należący do miasta i mieszkają tam ludzie. Na miejscu tych mieszkańców już dawno powiadomił był inspekcje budowlaną, bo jeżeli burmistrz wydaje na imprezy promujące jej osobę dziesiątki tysięcy złotych, to dlaczego skąpi kilku tysięcy na remont tej klatki schodowej.

Obecnie sytuacja na rynku ustabilizowała się, co oznacza, że małe kina znikają coraz rzadziej, a te, które pozostały, znalazły swoją niszę. I choć niektórzy eksperci z branży nie wykluczają dalszych bankructw z powodu braku możliwości konkurowania z multipleksami, to przedstawiciele mniejszych kin nie mają problemów z utrzymaniem klientów. Głównie dlatego, że ich widz różni się z reguły od tego odwiedzającego multipleksy. Są to przede wszystkim fani dobrego kina, ludzie, którzy idą obejrzeć film, a nie zrobić zakupy i przy okazji wpaść do kina. Małe cyfrowe kina, które są w stanie wypełnić niszę, stanowią niewątpliwie uzupełnienie oferty multipleksów. Położenie małych kin z dala od galerii handlowych wcale nie musi oznaczać mniejszej liczby widzów.

Niejednokrotnie zdarza się, iż takie kino plasuje się wysoko jeżeli chodzi o frekwencję na poszczególnych tytułach.  W wielu kinach studyjnych organizowane są przeglądy filmów i festiwali czy spektakle teatralne.  W repertuarze gości przede wszystkim ambitne kino polskie, europejskie i światowe, lubi też cofać się w czasie i wracać do nieśmiertelnej klasyki filmowej. Wiele kin studyjnych i lokalnych współpracuje również z teatrami z całej Polski, które regularnie bywają w takich kinach na  gościnnych występach. Małe kina studyjne łączą się chętnie w sieci, licząc, że przy współpracy z podobnymi do siebie placówkami będą w stanie sprawniej walczyć o widza. Dla przykładu, działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej, w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach filmów o wysokich walorach artystycznych. Strukturę sieci tworzą kina, które zobowiązały się do realizowania programu z operatorem sieci – Filmoteką Narodową, która w zamian wspiera finansowo działalność programową kin oraz ułatwia im dostęp do repertuaru. Program Sieci jest finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Filmoteki Narodowej.

A jak sobie radzą inne samorządy w naszej okolicy?

Jak wiemy w Krzeszowie świetnie sobie radzi Kino za Rogiem, gdzie odwiedza je wiele osób i to nie tylko z samego Krzeszowa, ale także z całego powiatu.

Dlaczego więc w Lubawce burmistrz nie korzysta z pieniędzy zewnętrznych, które są dostępne  na wyremontowanie starego kina, wyposażenia go w nowy sprzęt i stworzenia dodatkowego miejsca, gdzie będą mogli mieszkańcy rozwijać się kulturalnie? Obsługę kina mogą zapewnić pracownicy domu kultury, który jest 50 metrów od kina, a i w kinie można organizować szereg różnych imprez gdy nie trzeba ekstra przygotowywać na nie domu kultury.

Czekamy, aby burmistrz na sesji rady miejskiej przedstawiła, jakie kroki podjęła, aby kino w Lubawce reaktywować.