Bez kategorii

Radio Wrocław informuje: W Karkonoszach zrobiła się zima. Pierwszy śnieg spadł na Śnieżce!

W Karkonoszach śnieg we wrześniu nie jest niczym wyjątkowym, choć niemal zawsze wzbudza emocje.  KPN:  Prawdziwa zima dopiero przed nami, ale we wrześniu w szczytowych partiach Karkonoszy pojawił się już pierwszy śnieg. Czy jego obecność zwiastuje chłodniejsze dni?

Wrzesień jest miesiącem granicznym pomiędzy końcem lata a początkiem jesieni, więc wraz z jego nadejściem możemy spodziewać się bardzo ciepłych dni oraz przymrozków. W 2015 roku temperatura w niektórych miejscach Polski przekraczała 30 stopni Celsjusza, a rekord odnotowano w Rzeszowie, gdzie termometry pokazały powyżej 36. kresek. Wrzesień dał się poznać również z innej strony. W 2000 roku rankiem w Jakuszycach odnotowano -9 stopni Celsjusza, a na Hali Izerskiej było jedenaście stopni poniżej zera.

Karkonosze 2022. Czy śnieg we wrześniu na Śnieżce to anomalia pogodowa?

Jak informują pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, śnieg we wrześniu nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem i zdarza się niemal każdego roku.

– Trwała pokrywa śniegu w ostatnich latach, pojawia się jednak najczęściej dopiero w okresie świąteczno-noworocznym, albo wręcz w pierwszych dniach stycznia. – dodaje KPN.

W Karkonoszach więc śnieg we wrześniu nie jest niczym wyjątkowym, choć niemal zawsze wzbudza emocje.

Jaka pogoda panuje aktualnie na Śnieżce? (18.09)
Termometry w dzień będą pokazywały od 1°C do -1°C, a w nocy od -2°C do 0°C. Zachmurzenie w szczytowych partiach Karkonoszy duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W nocy przyrost pokrywy śnieżnej możliwy o około 5 cm.