Bez kategorii

Prace przy budowie S3 za lubawskim basenem przygotowują teren do budowy tam węzła Lubawka na przecięciu się z droga wojewódzką. W przygotowaniu jest droga technologiczna, która będzie przechodziła nad rzeką Bóbr.

Jak widać na zdjęciu dolnym przygotowywany jest objazd dotychczasowego przebiegu drogi do Bukówki, która będzie przebudowana z dostosowaniem do budowy ronda, które powstanie w tym miejscu.

Ciekawe jest także, czy budowana nowa droga S3 nie spowoduje zawalenia się chodników starej kopalni Aurora, której główna sztolnia wydobywcza znajduje się w odległości 100 metrów od pasa drogowego S3, zdjęcie poniżej.

Hałda oznaczona numerem 162 zajmuje obszar 18 arów i może w niej być do 5 tysięcy ton wydobytego kamienia, co by oznaczało, ze pod spodem jest nawet 1,5 kilometra chodników i jeżeli one ciągną się w stronę Podgórza to przebiegają pod powstająca S3 i mogłyby powodować osiadanie gruntu pod ciężarem nasypów tej drogi.

Dobrze byłoby przy okazji tej budowy spenetrować tą starą kopalnię, choć jak wynika z zapisów instytutu geologicznego wydobycie było tam prowadzone jeszcze w latach 1936-1937, a więc zakończono wydobycie tuż przed wojną. Są jeszcze dwie sztolnie upadowe tej samej kopalni oznaczone jako hałdy nr 161 i 160, ale one są mniejsze od tej przy budowanej S3.