Bez kategorii

Potwierdziło się wielkie kłamstwo urzędu w Lubawce. Nie było i nie ma żadnego inwestora, który chciałby budować jakiekolwiek centrum logistyczne w Lubawce. To wszystko jest tylko wielką ściemą, aby na koszt gminy jednemu rolnikowi przekształcić jego tereny rolne na przemysłowe, a przez to będzie mógł on zarobić grube miliony.

Dlaczego urząd tak kłamał, że jest inwestor, są plany wybudowania centrum logistycznego oraz innych firm, które miały zatrudnić 3000 pracowników ? Równie dobrze urząd mógł twierdzić, że na tym terenie powstanie kosmodrom skąd będą startować rakiety z wycieczkami na księżyc, było by to nierealne tak samo jak twierdzenie o inwestorze od centrum logistycznego. Urząd nie mając żadnych zapewnień, że będzie cokolwiek budowane na tym terenie wydał już ponad 100 tysięcy złotych, a po podjęciu uchwały przez radnych wyda kolejne ponad 200 tysięcy na opłaty. Średnie ceny działek inwestycyjnych pod zabudowę magazynowo-produkcyjną, objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wahają się od 60 zł za m2 w Polsce Zachodniej i Centralnej (bez Łodzi) do 650 zł za m2 w Warszawie, wynika z raportu Axi Immo „Grunty inwestycyjne pod projekty magazynowo-produkcyjne w Polsce”. Czyli biorąc cenę najniższą 60 zł za m2 wychodzi, że hektar tego gruntu po zmianie planu zagospodarowania może wynieść około 600.000 złotych co przy 140 hektarach może podnieść cenę gruntów na grube dziesiątki milionów. I chyba o to w tym wszystkim chodzi, aby na koszt gminy właściciel gruntów dorobił się dziesiątków milionów złotych. Nikt nie ma zamiaru przeszkadzać właścicielowi gruntów w zarabianiu pieniędzy na swojej własności, ale niech robi to na własny koszt, a nie na koszt biednej gminy Lubawka. Niech wpłaci zabezpieczenie w formie darowizny na przykład 400 tysięcy złotych na uruchomienie gabinetu rehabilitacyjnego w miejskiej przychodni to wtedy gmina opłaci zmiany planu i niech on sobie robi na tych gruntach co chce.

Już to pismo powyżej, potwierdzało, że nie ma żadnego inwestora, a cała ta sprawa to jedynie mrzonki i pokrętne działania, aby właściciel gruntów dorabiał się na koszt gminy. To kolejne podejrzane działania tak jak było z próbą oddania do TBS szkoły na Bocznej  i dołożenia do niej miliona złotych, dołożenie gminnych funduszy do prywatnego budynku starego przedszkola w Chełmsku Śląskim, a teraz wydanie gminnych pieniędzy na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tak, aby właściciel gruntów zarobił na tym dziesiątki milionów złotych. Powyższe rozważania są zasadne po tym co usłyszałam w wywiadzie burmistrz Lubawki emitowanym na stronie urzędu w Lubawce 9 marca w którym burmistrz stwierdza, że dopiero po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu i wpisaniu go jako pod budownictwo przemysłowe właściciel gruntów będzie mógł szukać potencjalnego inwestora budowy centrum  logistycznego. Myślę, że radni nie dadzą sobie zrobić wodę z mózgu i zablokują uchwalenie zmiany tego planu do czasu wniesienia właściciela gruntów darowizny rekompensującej wydane pieniądze na przyjęcie zmian w tym planie.

Jak teraz burmistrz spojrzy radnym i mieszkańcom Lubawki w oczy po tym jak wmawiała wszystkim, że jest inwestor i będzie budowane centrum logistyczne ? A tak na marginesie usłyszałam, że żadnego centrum logistycznego nie będzie,  bo po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu cały ten teren pójdzie pod fotowoltaikę bo ona jako taka na tak dużej powierzchni musi być na terenach o charakterze przemysłowym. Nie będzie więc 3000 miejsc pracy, co najwyżej będzie 200 baranów wygryzających trawę pomiędzy panelami jak to jest na innych farmach.

 

autor: freelancer