Bez kategorii

Portal „Relacje Regionalne” podał informację, że w Krzeszowie odbył się pierwszy seans kina samochodowego. Po krzeszowskim „kinie za rogiem” jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kultury w gminie Kamienna Góra.

Gmina Kamienna Góra ma u siebie dwa ośrodki kulturotwórcze Krzeszów i Pisarzowice. W tych dwóch miejscowościach są domy kultury, które dbają o to, aby ciągle się coś u nich dobrego działo.

To właśnie w Krzeszowie powstało „Kino za rogiem”, które jako jedyne w powiecie może zaoferować w warunkach kameralnych obejrzenie ciekawych filmów. Obecnie zaczęło funkcjonować tu kino samochodowe, które mając ograniczenie do 70 samochodów może zacząć częściej oferować rozrywkę, która tak naprawdę nie stwarza zagrożenia zarażenia się koronawirusem. Pierwszy seans był bezpłatny, ale nie jest powiedziane, że za następne mogą być pobierane drobne opłaty.

Od kilku lat wskazuję, że należy wyremontować miejskie kino w Lubawce, bowiem obecnie pomimo wszechobecnej telewizji i internetu jest duże zapotrzebowanie na oglądanie filmów w wersji kinowej. Lubawskie kino miało widownię na 200 osób, ale po wstawieniu wygodniejszych foteli zmieści się do 180 osób. Takie kino może być wykorzystywana także na inne cele kulturalne i nie tylko.

Dlaczego nikt o tym nie myśli ?

Tak obecnie wygląda lubawskie kino. Od wewnątrz czarno i brudno, ściany przez 20 lat nie widziały farby, a na zewnątrz opłakany stan elewacji dach pokryty eternitem. Jeszcze kilka lat temu można było w ramach likwidacji eternitu wymienić dach kosztem kilkunastu tysięcy złotych, obecnie trzeba wydać z 40 tysięcy, ale za dwa lata może to być już kwota dwa razy większa. Za to kierownik ZGM powinien zostać odwołany za marnowanie mienia gminnego.

Kiedy wezmą się za remont tego kina ?

Przy tych władzach chyba nigdy. A gmina Kamienna Góra choć ma o 2 tysiące mniej mieszkańców, to potrafi tak skonstruować budżet, aby wydać na inwestycje w 2020 roku prawie 10 milionów złotych, a do tego teraz otrzymali na budowę przedszkola kolejne ponad 6 milionów złotych. Pomyśleć, ze burmistrz Lubawki nie złożyła wniosku o ta dotację, a pracownik który odszedł z pracy przez tą nieudaczną burmistrz zatrudnił się w tej gminie i teraz wywalczył dotację na przedszkole. Na przyszły rok burmistrz zakłada przeznaczyć na inwestycje 2 miliony złotych, choć i to nie jest pewne z uwagi na nadchodzący kryzys.

Tak się zastanawiam, do jakiego stanu doprowadziła nas ta burmistrz, gdy gmina Kamienna Góra wydatki na ten rok zaplanowała na ponad 52 miliony, gdy Lubawka tylko 44 miliony przy dochodach 43 milionów. Tam wydadzą na drogi i wodociągi prawie 6 milionów złotych, a u nas nie ma pieniędzy, żeby połatać dziurawe ulice. Tam planują budowę mieszkań komunalnych, a u nas pozbywanie się substancji mieszkaniowej na rzecz kolegi burmistrz Kocemby z TBSu.

Dlaczego w ratuszu bądź w domu kultury nie pomyślano o stworzeniu kina samochodowego na parkingu w Miszkowicach ? Myślenie ich boli ?

Cierp Lubawko, kogoście sobie wybrali na burmistrza to i tak macie i wstydźcie się przed mieszkańcami gminy Kamienna Góra, że w Lubawce robi się wiocha.