Bez kategorii

Połowa sierpnia, upały w okolicach 30 stopni, a w gminie Lubawka nie działa żadne kąpielisko. Nad zalewem Bukówka nie wolno się kąpać bo nie wyznaczono kąpieliska i brak ratownika. Basen w Lubawce nie funkcjonuje bo burmistrz Kocemba nie chce dokonać remontu, choć obiecywała to w swoich kampaniach wyborczych. Dlaczego okłamała mieszkańców, że przeprowadzi remont basenu ?

Czy mieszkańcy gminy Lubawka chcą za wiele ? Czy chcą kompleksu basenów(zdjęcie górne) z infrastruktura towarzyszącą, jak to zrobiono w Jaworze i wybudowano baseny z blachy kwasoodpornej i wydali na całość 22 miliony złotych ?

Nie, mieszkańcy Lubawki chcą mieć jak dawniej, swój miejski basen taki,  jaki dawniej funkcjonował i całe pokolenia miło wspominają te czasy. Taki sam basen mają w niedalekiej Głuszycy( zdjęcie poniżej ) czyli w mieście tej samej wielkości co Lubawka. Można ? Można !

W Głuszycy wyremontowali basen niewielkim kosztem i obecnie zjeżdżają się tam chętni do kąpieli z całego powiatu wałbrzyskiego.

Lubawski basen jest większy od tego w Głuszycy, więc można śmiało dno basenu wykonać ze spadkiem od 1 metra do 1,5 metra, wtedy więcej osób może się kąpać równocześnie.

Na początku ubiegłego roku zaprezentowałem na tej stronie kosztorys remontu tej niecki basenowej, teraz zrobiliśmy aktualizację i wyszło, że cena remontu w zasadzie się nie zmieni wiele

Przecież my nie musimy budować od nowa tego basenu, tylko wyremontować ten co mamy. Nie musimy wydawać wielkich sum na projekty, czekać na pozwolenie na budowę, opinię środowiskową itp. pierdoły. Wystarczy dokonać zgłoszenia do starostwa, że chcemy przeprowadzić remont niecki basenowej polegającej na wzmocnieniu i uszczelnieniu ścian i dna tego basenu.

Remont miejskiego basenu może wykonać Zakład Gospodarki Miejskiej w Lubawce, to jest naturalne rozwiązanie, nie trzeba ogłaszać przetargów i karmić wykonawców, którzy być może znowu się okażą dobrymi  znajomymi zlecającego. Do pracy przy remoncie basenu  można na dwa miesiące zatrudnić dodatkowych pracowników i jednego fachowca do nadzoru tych prac w ramach umowy o dzieło, mamy takich fachowców. Nie trzeba wykonywać żadnych prac ziemnych, bowiem do wykorzystania są obecne ściany basenu, przed którymi można ustawić podwójne zbrojenie i wylać dodatkowe ściany o grubości 20 cm, taki żelbet będzie na wieki. Także dno porządnie za zbroić podwójną siatką zbrojeniową i wylać na obecnym dnie.

Jakie koszty ?

Zbrojenie – 40 ton prętów x 1,59 zł/kg to niecałe 65 tysięcy złotych.
Beton wodoszczelny W4, około 250 m3 x 280 to 70 tysięcy złotych.
Wynajem szalunków na ściany – tylko z jednej strony ponieważ z drugiej będą szalunkiem istniejące już ściany – około 10 tysięcy złotych.
Koszt robocizny – około 60 tysięcy.

Tak więc sam remont niecki basenowej:

65.000,00 zł
70.000,00 zł
10.000,00 zł
90.000,00 zł
——————-
235.000,00 zł

Do tego:  malowanie basenów, remont budynku z komorami filtracyjnymi, zagospodarowanie terenu wokół basenów, ogrodzenie, złoże filtracyjne(jakie to trzeba określić po zbadaniu wody płynącej w strumieniu), lub napełniać nocą z wodociągu miejskiego – koszt dla miasta nie przekroczy 1 tysiąca złotych. Okazuje się że mały basen dla dzieci i drugi brodzik nie wymagają drogiego remontu, ponieważ wystarczy uzupełnić niewielkie ubytki i pomalować te niecki.

Cały remont w pierwszym  etapie nie przekroczy pół miliona złotych.

To nie burmistrz, a mieszkańcy gminy maja prawo ustalać na co maja być wydawane pieniądze z gminnego budżetu, czy na utrzymanie domu seniora+ wydawać dla kilkunastu emerytów prawie 400 tysięcy rocznie, czy te pieniądze przeznaczyć na remont basenu, który będzie służył dla tysięcy mieszkańców ?

Baseny nigdzie w 100% nie zarabiają na siebie, samorządy dopłacają niewielkie kwoty do ich utrzymania, tak jak dopłacają na inne obiekty sportowe czy kulturalne.

Ale z opłat za korzystanie z basenu, można zwolnić dzieci, a mieszkańcy gminy mieć zniżkę, normalne opłaty dla przyjezdnych.

Jest czas, aby uczynić to, że w przyszłym roku będzie można korzystać z basenu, teraz czas na decyzje radnych, aby to wszystko ująć w budżecie. Który radny podejmie się pilotowania tej sprawy ?

 

Lecz trzeba się śpieszyć, gdyż na ogrodzeniu basenu pojawiła się tablica, ze to jest własność prywatna. Czyżby burmistrz Kocemba rozpoczęła proces prywatyzacji basenu ?