Bez kategorii

Pogodę jaką dziś mamy każdy widzi. Wszędzie jest ślisko. Ale za stan bezpieczeństwa na chodnikach odpowiada samorząd, który administruje tymi terenami. Poszkodowani na śliskich chodnikach powinni od samorządu uzyskać stosowne odszkodowania.

Tak też było i w Łodzi. Łódź. Miasto zapłaci za krzywy chodnik. 310 tys. zł za upadek i jego skutki.

Urząd Miasta Łodzi musi zapłacić 310 tys. zł odszkodowania seniorce, która upadła na nierównym chodniku, co skończyło się pobytem w szpitalu i skomplikowaną operacją. Sąd uznał winę miasta, które będzie także wypłacać kobiecie 5 tys. zł miesięcznej renty.

Do wypadku doszło pięć lat temu zimą – pisze “Express Ilustrowany”. Gdy starsza pani wychodziła ze sklepu, przewróciła się na nieoznakowanym uskoku kostki brukowej przy wejściu do placówki handlowej. Kobiecie pomogli świadkowie, odmówiła ona jednak interwencji pogotowia i poszła do domu.

Po upadku poszła do domu. Wieczorem zemdlała

Jednak wieczorem zemdlała, co odkryła jej córka, która zaniepokoiła się, że 87-latka nie odbiera telefonu.

Seniorka trafiła do szpitala, gdzie szybko ustalono, że doznała wstrząśnienia mózgu, a podczas tomografii komputerowej ujawniono, że ma obustronny krwiak podtwardówkowy.

Jego usunięcie wymagało operacji, a pięć dni później doszło do kolejnego zabiegu. Kobieta spędziła w szpitalu trzy tygodnie, zanim wypisano ją do domu.

Po wypadku zgłosiła szkodę w gminie, oczekując zadośćuczynienia i odszkodowania. Miasto przekazało sprawę do ubezpieczyciela, a ten odmówił wypłaty odszkodowania – pisze “Express Ilustrowany”. Kobieta pozwała miasto Łódź. Winę magistratu uznał Sąd Okręgowy.

Sąd: Miasto odpowiedzialne za stan otoczenia

Sędzia uznał, że wyłączną winę za wypadek ponosi samorząd, który jest właścicielem budynku, w którym mieści się sklep. Z umowy najmu wynika zaś, że to miasto jest odpowiedzialne za stan techniczny schodów i otoczenia obiektu.

Biegli uznali, że kobieta doznała 40 proc. uszczerbku na zdrowiu.

Seniorka, która była osobą sprawną i aktywną oraz sama zajmowała się swoim gospodarstwem domowym, teraz wymaga całodobowej opieki.

Sąd Apelacyjny podczas rozprawy odwoławczej uznał, że ustalenia Sądu Okręgowego w pierwszej instancji są prawidłowe. Utrzymany w mocy wyrok jest prawomocny.

Podobnie ma się sprawa z wypadkami na chodnikach, które na czas nie zostały odśnieżone i nie posypano ich środkami przeciw oblodzeniom. Każdy kto ulegnie wypadkowi na takim chodniku może dochodzić odszkodowania i to z kilku przepisów.

Jeżeli chodniki są oblodzone i komuś coś się stanie przy upadku na nim to powinien zagwarantować sobie świadków czy nawet wezwać policję, aby sporządzono odpowiednią notatkę i wystąpić do samorządu o wypłatę odszkodowania, zadośćuczynienia czy też rekompensatę utraconych korzyści. W zasadzie samorządy mają ubezpieczenia na takie ewentualności dlatego należy walczyć o swoje, gdy wina jest po stronie samorządu a cierpienia i ból po naszej stronie.

Zapamiętaj Czytelniku, płacisz podatki na utrzymanie tych chodników, a gdy samorządy tego nie wypełniają należycie to niech zapłacą stosowne odszkodowania. Lubawka płaci już jedną rentę za sopel, który spadł na głowę młodej mieszkanki Lubawki.