Bez kategorii

Po ostatnim wybuchu gazu na ulicy Piastowskiej w Kamiennej Górze zmienione zostały zasady postępowania przy wykonywaniu napraw instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych.

Remonty instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych od września 2020r.

Od września br. wszelkie przebudowy instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych i budynkach jednorodzinnych, będą objęte pełną procedurą sprawdzającą. Zatem wymiana nieszczelnego pionu gazowego na nowy w każdym budynku, potrwać może nawet 3-4 miesiące. Oznacza to, że jeśli zostanie stwierdzona nieszczelność instalacji gazowej na klatce schodowej, to po zdjęciu w całym budynku liczników gazu, mogą one zostać założone dopiero po 3-4 miesiącach.

W tym okresie mieszkańcy nieruchomości sami muszą zabezpieczyć sobie np. elektryczne kuchenki do gotowania i elektryczne grzejniki. Zwracamy uwagę na to, że w naszym Powiecie, w wielu budynkach instalacje gazowe na klatkach schodowych są stare, nawet poniemieckie, a więc kwestią czasu jest pojawienie się w nich nieszczelności.

Warto zatem zastanowić się z wyprzedzeniem nad wymianą starych pionów gazowych. Z informacji uzyskanych od wykonawców wynika, że koszt nowego pionu gazowego na jedno mieszkanie, może sięgnąć ok. 1500zł. Do tego należy doliczyć w mieszkaniu, ewentualną wymianę starej nie miedzianej rury gazowej na nową.

Po dzisiejszym wybuchu gazu w Białymstoku, gdzie zginęły cztery osoby zasadnym wydaje się wykonanie prób szczelności instalacji gazowej i zapobieganie ewentualnym tragediom, czy czasowemu odcięciu od dostaw gazu.