Bez kategorii

Pierwsza jaskółka zwycięstwa radnych gminy Lubawka nad ratuszowymi urzędnikami. Po jasnym sygnale radnych, że nie zamierzają dofinansowywać publicznym groszem ulubionych spółeczek ratusza, urzędnikom nie pozostało nic innego jak złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy starej szkoły na mieszkania.

Od wielu lat Wałbrzych  buduje i remontuje mieszkania komunalne i socjalne z pomocą rządowych dotacji w wysokości od 85-100%. Tymczasem Lubawka przez ostatnie lata nie wybudowała ani jednego mieszkania, a te muszą powstawać aby gmina nie wyludniała się i żeby jak najwięcej mieszkańców tu mieszkało i aby były z tego tytułu dochody z podatku PIT jak i z pozostałych subwencji które gminy otrzymują na każdego mieszkańca.  Nie ma wzrostu liczby mieszkańców to i nie ma wpływów do gminnego budżetu. A jak ma przybyć mieszkańców, gdy nie przybywa mieszkań ? Powstał kolejny program rządowych dopłat w formie bezzwrotnej dotacji na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, ale tym razem to one stają się własnością gminy i gmina zajmuje się ich wynajmem,  a nie jakaś spółeczka, która chce się dorabiać na krzywdzie lokatorów i gminy.

To w ramach tego programu można przebudować starą szkołę w Lubawce na mieszkania i wynająć je dla potrzebujących. Można pozyskać dofinansowanie na całą inwestycję i na dodatek budynek pozostanie w zasobach gminy. Przez wiele ostatnich lat można było w Lubawce tak jak to czyniły władze Wałbrzycha budować i remontować mieszkania, tam powstawały setki mieszkań, a w Lubawce ani jedno. Są i inne programy dofinansowania budowy mieszkań i także na to są zagwarantowane fundusze i to w dużej wysokości.

Koszt budowy takiego budynku nie jest za wysoki. W mniejszych miejscowościach takich jak Lubawka w 4 kwartale 2020 roku koszt budowy 1 m2 był w granicach 4 tysięcy złotych  za m2. Czyli budynek o 20 mieszkaniach o średniej powierzchni 45 m2 kosztował: 45x4000x20 = 3,6 miliona złotych, a 20% wkład własny to 720 tysięcy złotych. Zamiast wydawać za bezdurno miliony złotych na nietrafione i niepotrzebne inwestycje można było co roku te 720 tysięcy złotych wkładu własnego przeznaczać na budowę nowego budynku i problem mieszkaniowy na dzień dzisiejszy mielibyśmy rozwiązany.

Na najbliższej sesji ma być podjęta uchwała w sprawie upoważnienia burmistrza Lubawki do złożenia wniosku o dofinansowanie remontu budynku starej szkoły na cele mieszkaniowe.

Ale nie można poprzestać na tym jednym wniosku, należy składać kolejne wnioski o dofinansowanie budowy mieszkań, aby zamiast budowy kolejnej toalety nad zalewem Bukówka za te same pieniądze mogło powstać przynajmniej 20 mieszkań.