Od wielu lat Wałbrzych buduje i remontuje mieszkania komunalne i socjalne z pomocą rządowych dotacji w wysokości od 85-100%. Tymczasem Lubawka przez ostatnie lata nie wybudowała ani jednego mieszkania, a te muszą powstawać aby gmina nie wyludniała się i żeby jak najwięcej mieszkańców tu mieszkało i aby były z tego tytułu dochody z podatku PIT jak i z pozostałych subwencji które gminy otrzymują na każdego mieszkańca. Nie ma wzrostu liczby mieszkańców to i nie ma wpływów do gminnego budżetu. A jak ma przybyć mieszkańców, gdy nie przybywa mieszkań ? Powstał kolejny program rządowych dopłat w formie bezzwrotnej dotacji na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, ale tym razem to one stają się własnością gminy i gmina zajmuje się ich wynajmem, a nie jakaś spółeczka, która chce się dorabiać na krzywdzie lokatorów i gminy.
To w ramach tego programu można przebudować starą szkołę w Lubawce na mieszkania i wynająć je dla potrzebujących. Można pozyskać dofinansowanie na całą inwestycję i na dodatek budynek pozostanie w zasobach gminy. Przez wiele ostatnich lat można było w Lubawce tak jak to czyniły władze Wałbrzycha budować i remontować mieszkania, tam powstawały setki mieszkań, a w Lubawce ani jedno. Są i inne programy dofinansowania budowy mieszkań i także na to są zagwarantowane fundusze i to w dużej wysokości.
Koszt budowy takiego budynku nie jest za wysoki. W mniejszych miejscowościach takich jak Lubawka w 4 kwartale 2020 roku koszt budowy 1 m2 był w granicach 4 tysięcy złotych za m2. Czyli budynek o 20 mieszkaniach o średniej powierzchni 45 m2 kosztował: 45x4000x20 = 3,6 miliona złotych, a 20% wkład własny to 720 tysięcy złotych. Zamiast wydawać za bezdurno miliony złotych na nietrafione i niepotrzebne inwestycje można było co roku te 720 tysięcy złotych wkładu własnego przeznaczać na budowę nowego budynku i problem mieszkaniowy na dzień dzisiejszy mielibyśmy rozwiązany.
Na najbliższej sesji ma być podjęta uchwała w sprawie upoważnienia burmistrza Lubawki do złożenia wniosku o dofinansowanie remontu budynku starej szkoły na cele mieszkaniowe.
Ale nie można poprzestać na tym jednym wniosku, należy składać kolejne wnioski o dofinansowanie budowy mieszkań, aby zamiast budowy kolejnej toalety nad zalewem Bukówka za te same pieniądze mogło powstać przynajmniej 20 mieszkań.