Bez kategorii

Pieniądze dla dolnośląskich gmin górskich trafiły już do poszczególnych gmin. Także blisko 3 miliony złotych powinno już być na koncie lubawskiego urzędu. Teraz czas, aby radni przystąpili do działania i dopilnowali, aby to nie urzędnicy ratusza decydowali o ich wydatkowaniu, a nad wszystkim mieli pieczę radni.

Także należy dopilnować aby projektów nie robiła firma, która zaprojektowała inwestycję nad zalewem Bukówka.

Tak jak wcześniej zapowiadano blisko 200 mln zł trafiło do dolnośląskich gmin górskich w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, środki z tego funduszu będą szczególnie przydatne w czasach pandemii. Pieniądze można przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie infrastruktury turystycznej oraz infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko podkreślił, że dzięki pieniądzom przeznaczonym dla gmin górskich inwestycje, które „przystopowały z powodu tąpnięć w gminnych budżetach spowodowanych sytuacją epidemiczną”, będą mogły być kontynuowane.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Tzw. tarcza regionalna zakłada skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi.

W gminie Lubawka w ostatnich latach nie zrealizowano żadnej inwestycji w dziedzinie turystyki czy sportu, której oczekiwali mieszkańcy. Wykonywano jedynie takie, które nie były potrzebne i to wykonywano je z dużą ilością wad, marnotrawiono pieniądze i inicjatywy społeczne. Teraz czas, aby pomału nadrabiać zaległości, ale nie można dopuścić do tego, aby o tym decydowali urzędnicy. To na radnych spoczywa obowiązek wybrania takich celów do realizacji na które czekają mieszkańcy, a urzędnikom pozostawić tylko realizację uchwał jakie radni podejmą dzieląc te pieniądze, żeby przyniosły maksymalne korzyści.