Bez kategorii

Od jednego z naszych Czytelników otrzymałem link do strony internetowej na której opisana jest nasza skocznia w Lubawce. Poniżej fragmenty zaczerpnięte z tej strony:

W miniony weekend Dawid Kubacki wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. Ciekawostką może być, że ten, oraz inni czołowi skoczkowie reprezentacji Polski skakali w przeszłości w polskich Sudetach – w Karpaczu i w Lubawce.

KUBACKI W LUBAWCE

Skocznia na zboczach szczytu Krucza Skała to najstarsza skocznia w kraju, o rok starsza nawet od Wielkiej Krokwi. Ostatnie zawody odbyły się tutaj, niestety, już 10 lat temu. To właśnie wtedy, w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się 2 konkursy skoków na skoczni normalnej. Zawody w kategorii junior A wygrał Maciej Kot przed swoim bratem Jakubem Kotem i Janem Ziobro. Kolejne miejsca zajęli Paweł SłowiokDawid Kubacki i Adam Cieślar. Zdjęcie z tej dekoracji najlepszych zawodników tego konkursu zamieściłem poniżej. W kategorii junior B najlepszy był Klemens Murańka przed Grzegorzem Miętusem i Aleksandrem Zniszczołem.

Kubacki miał wtedy 19 lat (drugi od prawej).

STOCH i HULA W LUBAWCE

Podczas tej samej, cyklicznej imprezy tylko 7 lat wcześniej (w 2003r.) z kruczej Skały skakali m.in. Kamil Stoch i Stefan Hula. Konkurs można obejrzeć, w całości, na video poniżej. 15-letniego Kamila Stocha można oglądać kilkukrotnie (od 20:45 i 58:55),

W konkursie wystąpi również inny „kadrowicz” Wojciech Skupień, oraz kilku reprezentantów Czech, którzy skakali wiele lat w pucharze świata – Antonin Hajek i Martin Cikl. Hajek skoczył oficjalnie 96 metrów i ustanowił rekord skoczni, ale po skoku powstały spekulacje, że został źle zmierzony i był to skok na 97,5 metra! Tak więc do dzisiaj nie można dokładnie powiedzieć jaki jest rekord skoczni, ale można z całą pewnością wymienić nazwisko rekordzisty tego obiektu.

Jedynym zawodnikiem z Dolnego Śląska był wówczas Adrian Graf ze Szklarskiej Poręby! Już wtedy dolnośląskie skoki narciarskie były w głębokiej recesji.

19.02 i 21.02 odbyły się dwa otwarte konkursy skoków. pierwszy z nich, w kategorii juniorów młodszych, wygrał Jan Ciapała przed Kamilem Stochem i Wojciechem Toporem, a drugi z konkursów, w kategorii juniorów,  Mateusz Rutkowski przed Krzysztofem Styrczulą i Stefanem Hulą.

W 2005 roku również na skoczni w Lubawce odbyły się zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wygrywali tu w swoich kategoriach Przemysław Wyrwa oraz Wojciech Tajner.

Fot: Bartłomiej Dymek

Mimo, że skocznia przeszła w 2016 roku kosztujący 180 tysięcy złotych remont w dalszym ciągu nikt z niej nie skoczył. Podobno gmina posiada pozwolenia i projekt by wybudować obok skocznię treningową o wysokości K-30. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo. Wydaje się, że bez sekcji skoków narciarskich w tym miejscu nie ma na to szans, a taka nie powstanie dopóki nie pojawi się ktoś kto by zajął się profesjonalnym treningiem młodych skoczków narciarskich.

Oto pod tym artykułem komentarz jednego z byłych mieszkańców Lubawki.

Kaz Skoczen

Skocznia narciarska w Lubawce. Ta stara skocznia na zboczach szczytu Krucza Skała to ponoć najstarsza skocznia w kraju, o rok starsza nawet od Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Niestety opuszczona po Drugiej Wojnie Światowej podupadła. Te zawody i parę jeszcze innych to była naprawdę piękna sprawa dla Lubawki i regionu!
Wspaniale wspomnienie! Specjalne podziękowania należą się dla ówczesnych inicjatorów i organizatorów ponownego uruchomienia tego zabytkowego już naturalnego obiektu, z panem Janem Szymiczkiem, moim dawnym sąsiadem z ulicy Szymrychowskiej na czele! ????
A tak nawiasem mówiąc, pamiętam, że jako dzieciak, zjechałem kiedyś z tego nasypu spod samego progu skoczni w dół na rowerze od sąsiada, pana Klasztornego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt że rower ten zamiast pedałów miał tylko sterczące metalowe bolce i często od wstrząsów spadał podczas jazdy łańcuch. Nie było na nim żadnych innych hamulców. Ot takie szalone głupich lat dziecięcych wspomnienia! Kiedyś po wywrotce podczas zjazdu tym samym rowerem z innego jeszcze sportowego obiektu, tym razem na Świętej Górze – toru saneczkowego – doznałem poważnej kontuzji nogi, no i także wstrząsu mózgu…
A jednak uważam te czasy za równie piękne, a może nawet i lepsze, niż teraz. Za nasze wygłupy odpowiadaliśmy sami i uczyliśmy się też sami na naszych błędach. Nikt nikogo nie oskarżał za nasze złe zachowanie. A jeśli dostałem w lapy cyrklem od nauczyciela w szkole, to oberwałem za to dodatkowo w domu także od taty i mamy. Świat był normalny…

………………………………………………………………………………………………………………

 

A oto poniżej jest link do tej strony na które jest także szereg innych ciekawostek.

http://wyszedlzdomu.pl/skoczkowie-w-polskich-sudetach-stoch-kubacki-malysz/

Niejednemu może się łza w oku zakręcić, że przed laty skocznia była czynna i dzisiejsze gwiazdy skoków narciarskich skakały na naszej skoczni. Nastoletni Kamil Stoch osiągał prawie 90 metrowe skoki, a dzisiaj ?

Skocznia narciarska została potraktowana przez obecną burmistrz Kocembę jak tło do promowania jej osoby i jej partyjnej szefowej niejakiej Krawczyk.

Wydatkowano setki tysięcy złotych na remont rozbiegu tej skoczni, kolejne setki tysięcy złotych na tą szkaradną wieżę, dziesiątki tysięcy złotych na rozpoczętą i nie ukończoną małą skocznię, jakby tego było mało wydano prawie 60 tysięcy na wywiercenie studni z której nie ma wody na naśnieżanie skoczni.

Popatrzmy na zdjęcie starej wieży sędziowskiej.

Każdy przyzna, że miała swój urok i pewną aurę tajemniczości budowli sprzed dziesięcioleci i była ładnie wkomponowana w otoczenia. Wystarczyło wymienić część drewnianych elementów, które uległy nadgniciu i tak jak to się wszędzie robi, zakonserwować i mogła by służyć dalsze dziesięciolecia.

Ale tak się nie stało. Burmistrz Kocemba wpadła na pomysł, że po co wydawać niewielką kwotę na remont wieży, jak można wydać prawie 300 tysięcy i dać kilku swoim kolegom dobrze zarobić.

A oto na zdjęciu poniżej nowa wieża sędziowska i widokowa. Czyżby ta wieża była wyrazem wysublimowanego gustu burmistrz Kocemby ?

A może to  nieszablonowy, niezwykły, akuratny, wytworny, subtelny, estetyczny, kunsztowny, wyrafinowany, wykwintny, wymyślny, wysmakowany, szykowny, oryginalny, harmonijny, stylowy, staranny, elegancki, finezyjny, wyszukany, wypracowany nietypowy obraz wizji burmistrz Kocemby na temat jak ma taki obiekt wyglądać ?

 

Mieszkańcy powtarzają, że takiego potworka jak ta wieża, to nikt przy zdrowych zmysłach nie każe budować. Czy mają rację ?

Wszystko co dotyczyło skoczni zakończyło się wraz z uroczystością oddania do użytku świeżo wyremontowanej skoczni. Na tą uroczystość wydano z budżetu gminnego kilkadziesiąt tysięcy złotych, a więc tych pieniędzy których zabrakło na dokończenie budowy małej skoczni.

Oczywiście burmistrz Kocemba wraz z szefową swojej partii Krawczyk udzieliły przed różnymi kamerami  i dziennikarzami szereg wywiadów, aby do ludu szedł przekaz jakie to one „mądre i urodziwe”. Za darmo znowu najadły się i napiły i postanowiły szukać innych okazji do promowania siebie, dla nich skocznia zrobiła swoje i można o niej zapomnieć.

Tylko dlaczego, jeżeli wydano ponad pół miliona złotych to nie jest się konsekwentnym i nie doprowadzi się sprawy skoczni do końca ? Przecież burmistrz wie, że jest grupa ludzi z Panem Janem Włodarczykiem i Panem Janem Szymiczkiem, którzy chętnie włączyli by się w doprowadzenie tej skoczni do stanu, że można byłoby trenować tam skoki i przeprowadzać  zawody. Jeżeli burmistrz czuje się już wypalona i nie jest w stanie cokolwiek ogarnąć, niech odejdzie, a przyjdzie taki co będzie mógł i chciał dokończyć przygotowania do doprowadzenia skoczni do użytku.

Poniżej linki do obejrzenia konkursu skoków narciarskich na skoczni w Lubawce w roku 2003 i 2010.

https://youtu.be/Ea8YMTO1NXk

https://www.youtube.com/watch?v=n6QTEwW6A0U

Czy jest szansa, że wkrótce powstaną takie nowe filmy kręcone na skoczni w Lubawce ?