Bez kategorii

O zbliżającym się referendum w Lubawce w którym mieszkańcy chcą odwołać burmistrz Kocembę robi się coraz głośniej. Poniżej artykuł z Nowin Jeleniogórskich oraz ogólnokrajowego Portalu Samorządowego.

………………………………………………………..

Logo NJ24.pl | Jelenia Góra - Nowiny Jeleniogórskie

W Lubawce chcą referendum

MAL | 7 PAŹDZIERNIKA, 2019 – 00:07

Niespełna rok po wyborach samorządowych w gminie z naszego regionu pojawiła się pierwsza inicjatywa referendalna. Odwołania burmistrz Ewy Kocemby chce część mieszkańców Lubawki.

Inicjatorzy podają osiem przyczyn wystąpienia z taką inicjatywą. Uważają, że pani burmistrz nie wywiązuje się z obietnic wyborczych, doprowadziła do zadłużenia gminy, prowadzi złą politykę kadrową i uprawia nepotyzm, ignoruje głosy mieszkańców, trwoni pieniądze budżetowe na kampanie propagandowe oraz na inwestycje, którym mieszkańcy są przeciwni.
Grupę inicjatorów utworzyło pięć osób. Część z nich pracowała w urzędzie. Stosowne zawiadomienie trafiło już do komisarza wyborczego.
– Pierwsze zawiadomienie musieliśmy poprawić, bo brakowało drugich imion inicjatorów, ale jest już wszystko w porządku, więc zaczęliśmy zbierać podpisy. To dopiero dwa dni, a mamy ich już ponad czterysta, co oznacza, że mieszkańcy popierają wniosek o usunięcie burmistrz Kocęby – uważa Henryk Kmiecik, rzecznik prasowy grupy (sam do niej nie należy). – Musimy zebrać nieco ponad 900 podpisów, a najlepiej ponad 1000, żeby ewentualne błędy nie zniweczyły starań. Żeby referendum było ważne do urn musi pójść prawie 2800 osób.
Pani burmistrz także w radzie gminy ma kłopoty z akceptacją swoich działań. Na pierwszej po wyborach sesji absolutoryjnej nie otrzymała ani wotum zaufania, ani absolutorium, Obie uchwały udzielane są bezwzględna większością głosów; w Lubawce ich zabrakło. W obu przypadkach za uchwałami głosowało siedmiu radnych (wymagana liczba, to ośmiu), a sześciu wstrzymywało się od głosu. Ponieważ była to pierwsza sesja po wyborach, radnym nie przysługiwało prawo do inicjatywy referendalnej, ale najwyraźniej skorzystają z tego prawa mieszkańcy.

………………………………………………………………………………………………………………..

 

Chcą odwołania burmistrz Lubawki. Powodem nieudany remont stadionu

  • Tomasz Klyta   1 października 2019 – 13:35

Nieudany remont stadionu oraz zła gospodarka finansowa miasta – tak sformułowane zarzuty zostały postawione Ewie Kocembie, burmistrz Lubawski(woj. dolnośląskie). Powstał już komitet referendalny w tej sprawie. Jego autorzy rozpoczęli zbieranie podpisów.

Na antenie Radia Wrocław Ewa Kocęba przyznała, że problem rzeczywiście się pojawił. Miasto zażądało od wykonawcy naprawienia szkody, jednak sprawa prawdopodobnie znajdzie finał w sądzie.Remont Stadionu Miejskiego w Lubawce zakończył się w 2016 r. Koszt inwestycji przekroczył 2,3 mln zł. Po ponad trzech latach inicjatorzy referendum argumentują, że pieniądze zostały “wylane w błoto”. Na stadionie pojawił się bowiem problem z odprowadzaniem wody.

To nie pierwszy raz, kiedy inwestycja w stadion sprawia problemy urzędowi miejskiemu w Lubawce oraz samej burmistrz. W 2018 r. umorzono śledztwo w sprawie domniemanej niegospodarności Ewy Kucęby przy zawieraniu umowy na przebudowę obiektu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Henryk Kmiecik, były poseł, mieszkaniec Lubawki.

To właśnie były parlamentarzysta został rzecznikiem inicjatorów referendów. Smaczku spawie dodaje fakt, że w przeszłości był on partnerem życiowym Ewy Kocięby. Na antenie Radia Wrocław zaznaczył jednak, że sprawy osobiste nie mają żadnego związku z inicjatywą referendalną.

Aby wynik referendum był wiążący(o ile wcześniej inicjatywie uda się zebrać 1 tys. podpisów), do urn musi pójść co najmniej 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych. W przypadku Lubawki, chodzi o 2790 osób.

……………………………………………………………………………………………….

Gmina Lubawka będzie w tej kadencji poligonem doświadczalnym jak należy rozliczać samorządowców za nie spełnianie obietnic wyborczych i złe zarządzanie. Jeżeli referendum w Lubawce przebiegnie z zachowaniem reguł demokracji bezpośredniej,  to w ślady Lubawki ruszą następne gminy i miasta rozczarowane działaniami wybranych przez nich ludzi.

Z kolei powszechną wesołość wśród mieszkańców Lubawki wywołuje migawka filmowa z telewizji TVP3 Wrocław w której burmistrz Kocemba okazuje wręcz agresję w stosunku do reportera prawie wykrzykując „ to jeszcze mało” ?

Moim zdaniem burmistrz Kocemba, nie dość, że nie potrafi dobrze zarządzać gminą to jeszcze nie potrafi zrozumieć, że naprawdę jak na burmistrza, to samo złożenie w ciągu 10 miesięcy dwóch wniosków o dofinansowanie pewnych zadań inwestycyjnych to faktycznie jest za mało jak na tak wysokie apanaże tej burmistrz, tym bardziej gdy jeden z tych wniosków już został odrzucony.

Jak twierdzą mieszkańcy Lubawki każde takie zachowanie tej burmistrz coraz bardziej przekonuje wszystkich, że jej czas na zydlu burmistrza dobiega końca.

Czas na zmianę włodarza naszej gminy. Tylko zastanawiam się kogo po takiej zmianie ja będę wtedy krytykował, gdy nowy burmistrz będzie działał zgodnie z prawem i wolą mieszkańców ?