Bez kategorii

Nowa wieża widokowa na Śnieżniku. Oto pierwsze zdjęcia z tego miejsca! Na takie widoki możemy liczyć ze szczytu tej wieży. A co z wieżą w Lubawce ? Niektórzy powiadają, że burmistrz weszła chyba w układ ze złomiarzami, którzy pomału mają ją rozebrać, aby przestano się śmiać z burmistrz, że za setki tysięcy złotych wybudowała takiego potwora.

Radio Wrocław poinformowało, że wieża widokowa na Śnieżniku rośnie w oczach. Obecnie stoi już metalowa konstrukcja budowli, która zgodnie z planem będzie przeszklona w 2022 roku. Wtedy też ma zakończyć się ta warta 13 milionów złotych inwestycji. Dzięki uprzejmości jednego z Czytelników, możemy pokazać Wam widok, jaki zastaną turyści, którzy wejdą na szczyt wieży widokowej na Śnieżniku.

Obecne wizualizacje nowej wieży widokowej powstały w 2013 roku w Pracowni Architektury “Januszówka” w Bielsku-Białej. Budziły one nieco kontrowersji wśród turystów, którzy twierdzili, że wieża wygląda jak “wielka blender” i nie można czegoś takiego budować w miejscu, gdzie przez lata stała piękna konstrukcja z 1899 roku. Poprzednia, kamienna wieża została zbudowana z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego na Śnieżniku. Składała się z dwóch przylegających do siebie wież i schronu turystycznego. Została wysadzona w powietrze w 1973 roku z powodu złego stanu technicznego.

Równocześnie z pracami budowlanymi na szczycie Śnieżnika wykonywane będą prace przy remoncie szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Śnieżnika do schroniska. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu 23 marca 2021 roku wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia szlaku turystycznego „zielonego” w rezerwacie przyrody „Śnieżnik Kłodzki”.

zdjęcia: Gazeta Wrocławska, Damian Bednarz

Tylko pozazdrościć im takiej wieży widokowej i ludzi, którzy zdecydowali o jej powstanie w takiej formie jaką widzimy na zdjęciu. Ale i burmistrz Lubawki piała kiedyś z zachwytu jaką wspaniałą wieżę widokową buduje nie tylko dla mieszkańców Lubawki ale także dla szerokiej fali turystów którzy będą przybywać do Lubawki, aby pooglądać widoki z tej wieży.

Wieża w Lubawce stoi od kilku lat, ale nie jest łatwo do niej podejść bo nie wykonano żadnej ścieżki czy schodów, aby do niej podejść bez utytłania się w błocie czy spadania ze skarpy. Ale dla wytrwałych, którzy docierali do wieży widok był kompromitacją dla pomysłodawczyni. Z trzech stron jest to oglądania las, a z czwartej widok na część Świętej Góry i na ośrodek TPD u jej podnóża.

Stan na dzień dzisiejszy jest taki, że wejście na wieżę zostało zagrodzone i obowiązuje zakaz wstępu na wieżę. Czyli wydatek setek tysięcy złotych wydartych z kieszeni podatników poszedł na zmarnowanie. Jest to kolejna inwestycja burmistrz Kocemby, która okazała się wielkim bublem. Ukradziono całą instalację elektryczną, kradzione są elementy stalowe, które nie zostały przyspawane, a jedynie przykręcone śrubami łatwymi do odkręcenia.

Wokół nas powstaje wiele wież widokowych i po Polskiej stronie i po Czeskiej, wiele kolejnych jest planowanych. Gdyby w Lubawce wybudowano tą wieżę widokową na Świętej Górze w miejscu gdzie stała wieża zbudowana jeszcze przez Niemieckich mieszkańców, to gdyby była nawet nie wysoka to zapewniała by widoki zapierające dech w piersiach, gdyż można z niej byłoby oglądać nie tylko Śnieżkę i Chełmiec ale przy dobrej pogodzie nawet pod wrocławską Ślężę. Komu zabrakło wyobraźni, kto chciał osiągnąć jedynie propagandowy doraźny cel, że cokolwiek wybudowano, aby móc tym się chwalić ? Przecież za te pieniądze, które wydano na tą wieżę można było wyremontować basen czy kino, a tak Lubawka nic nie ma i wyborcy burmistrz Kocemby wąchają teraz swoje dłonie, które trafiły do przysłowiowego nocnika.

https://lwowecki.info/powstaje-nowa-wieza-widokowa/