Bez kategorii

Niedzielski: Trudna sytuacja na Dolnym Śląsku. Będzie lockdown?

dołączyło dolnośląskie – ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jest więc coraz bardziej prawdopodobne, że także na Dolnym Śląsku zostaną wkrótce przywrócone dodatkowe obostrzenia, takie jak zamknięcie hoteli, kin, teatrów, basenów i bazy sportowej, a także ograniczenie działalności galerii handlowych i wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach I-III szkół podstawowych.

To, jakie obostrzenia zostaną przywrócone i czy będzie to dotyczyło kolejnych województw, czy też całej Polski, ma zdecydować liczba zakażeń w najbliższych dniach.

– Dzisiaj mamy wyniki z niedzieli. Są to wyniki bardzo niepokojące. Dzienna liczba zachorowań z niedzieli to blisko 11 tysięcy, to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia. To dynamika rzędu 75 procent, co oznacza zdecydowane przyspieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach – powiedział minister zdrowia.

– Sytuacja wygląda bardzo niepokojąco. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z takim wzrostem, konsekwencją tego będą decyzje w skali całego kraju. Jeśli to co stało się wczoraj, jest tylko wyjątkiem, możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym co zrobimy zdecyduje dynamika w ciągu najbliższych dni – dodał Adam Niedzielski.

– Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim. Drugie jest województwo mazowieckie, tuż za nim plasuje się województwo pomorskie i lubuskie. Kolejne województwa, w których sytuacja jest trudna, to kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, śląskie i małopolskie – wyliczał szef resortu zdrowia.

Będą nowe obostrzenia?

Najsurowsze obostrzenia obowiązują obecnie w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Są tutaj zamknięte hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe. W galeriach handlowych działają tylko wybrane sklepy, a dzieci z klas I – III uczą się w systemie hybrydowym.

Czy takie obostrzenia mogą zostać wprowadzone także na Dolnym Śląsku? Ostateczna decyzja ma zostać ogłoszona w środę lub w czwartek. Ale jest to już niemal pewne, bo wysoki wskaźnik zakażeń utrzymuje się w naszym regionie już od wielu dni. Najgorsza sytuacja w regionie utrzymuje się obecnie w powiatach kłodzkim, kamiennogórskim, strzelińskim, wrocławskim i w samym Wrocławiu.

źródło za Gazetą Wrocławską

Ostatnie tygodnie  są dla powiatu kamiennogórskiego tragiczne. Bardzo dużo osób ulega zakażeniu, ale i wiele osób umiera. W ubiegłym tygodniu mieliśmy w naszym powiecie najgorsze współczynniki obrazujące stan epidemii na dolnym śląsku i jeżeli wprowadzone będą zasady ograniczeń na szczeblu powiatów to możemy jak po Czeskiej stronie w powiecie Trutnowskim zostać zamknięci we własnych domach na czas kwarantanny.

freelancer