Bez kategorii

Minister zdrowia: w przyszłym tygodniu możemy mieć 15-20 tys. zachorowań dziennie Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy; do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które utworzą tzw. łóżka covidowe – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dobowa liczba zakażeń i zgonów – 19 października

Nowe przypadki: 7482

Zgony w ciągu doby: 41

Wykonano tylko 36 tysięcy testów i tyle wykryto zakażeń, gdyby było więcej testów to mielibyśmy wykrytych kilkanaście tysięcy zakażeń.

Brakuje miejsc w szpitalach dla chorych na Covid 19, brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego.

Pod względem liczby lekarzy Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Z raportu „Health at a Glance 2018”, przygotowanego dla krajów europejskich przez OECD i KE wynika, że w najtrudniejszej sytuacji znalazła się podstawowa opieka zdrowotna. Odsetek lekarzy rodzinnych – na tle innych krajów UE – jest dramatycznie niski i wynosi zaledwie 9 procent spośród wszystkich specjalistów! Mniej ma tylko Grecja – 5 procent.

Według autorów raportu – w Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Przed nami jest Rumunia i Wielka Brytania – 2,8, natomiast średnia europejska wynosi – 3.8 (np. Austria ma 5,1, a blisko położone Czechy 3,7).

PPOZ podkreśla, że od 2000 roku liczba lekarzy w Polsce praktycznie się nie zmienia, podczas gdy w innych krajach europejskich od tamtego czasu odnotowano średnio około 1-procentowe wzrosty (nawet w Wielkiej Brytanii, która w 2000 roku była w gorszej sytuacji niż Polska – liczba lekarzy wzrosła o 0,8 procent).

Niedobór lekarzy odbija się nie tylko na pacjentach, którzy narzekają na problemy z dostępnością do gabinetów, ale także na samych lekarzach. Raport wykazał, że w krajach Unii Europejskiej lekarz w ciągu roku przyjmuje średnio 2147 pacjentów, tymczasem w Polsce – 3104 pacjentów (co pod względem obciążenia pracą plasuje nasz kraj na trzecim miejscu, za Węgrami – 3457 i Słowacją – 3311). W najlepszej sytuacji jest Szwecja. Tam rocznie lekarz przyjmuje 679 – co oznacza mniej niż dwóch dziennie.
A na lekarza POZ w Polsce średnio rocznie przypada ponad 4700 porad dla pacjentów.

Obiektywnie patrząc nie jest to jedynie wina obecnego rządu, lecz wszystkich ekip rządzących w Polsce od 30 lat. Na to co jest najważniejsze dla każdego brakuje pieniędzy, ponieważ rządzący u nas nie patrzą perspektywicznie na co najmniej 30 lat do przodu, tylko aby do kolejnych wyborów. U nas nawet opieka medyczne traktowana jest jako sprawa polityczna.

Mści się to obecnie nawet na ministrach czy nawet na prezesie  Kaczyńskim, który trafił już także na kwarantannę z powodu lekceważenia zaleceń, aby masowo testować ludzi, aby zakażonych odseparować od ludzi zdrowych.

A co w Lubawce ?

Burmistrz Kocemba chyba ze względu na podeszły wiek boi się zakażenia koronawirusem i ogłosiła, że przestaje przyjmować interesantów, ale pozostali urzędnicy muszą interesantów przyjmować. Czyli w ratuszu są równi i równiejsi ?