Bez kategorii

Michał Dworczyk: W czwartek ruszają zapisy na szczepienia osób w wieku 69 lat.

W czwartek od godz. 6 rano wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 – powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu przedstawił najnowsze informacje na temat Narodowego Programu Szczepień.

Przypomniał, że w czwartek zaczynają się zapisy na szczepienia grupy seniorów w wieku 69 lat. “To wszystkie osoby z rocznika 1952. Jutro od godz. 6 rano mogą zapisywać się na konkretne terminy sczepień” – przekazał szef KPRM:

Dodał, że osoby te otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca. “To grupa ponad 460 tys. osób. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zdecyduje się najpierw zarejestrować, a później zaszczepić” – powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że są trzy sposoby rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz ta za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Michał Dworczyk zaznaczył też na konferencji prasowej, że rząd skupia się na uruchamianiu kolejnych łóżek w szpitalach tymczasowych. “Po to te lecznice były budowane” – zaznaczył. “Przy krytyce niektórych polityków opozycji, że nie powinno się tego robić, że to wyrzucone pieniądze. Dzisiaj widzimy, że były to mądrze zainwestowane pieniądze w bezpieczeństwo” – ocenił.

Poinformował też, że obecnie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie hospitalizowanych jest ponad dwustu pacjentów.

“Są miejsca w Polsce, gdzie potrzebne jest uruchomienie dodatkowych łózek w szpitalach tymczasowych, w taki sposób, by odciążyć placówki stacjonarne, by te nie musiały rezygnować z zabiegów planowych” – mówił minister.

W czasie konferencji prasowej szef KPRM powiedział, że Polska otrzymała deklaracje od producentów szczepionek ws. dostaw w drugim kwartale br.

Szefowa KE skontaktowała się z premierem Morawieckim; poinformowała o dodatkowych dostawach szczepionki firmy Pfizer; do Polski jeszcze w marcu trafi dodatkowe 335 tys. szczepionek tej firmy:

“Otrzymaliśmy deklaracje od producentów szczepionek, które pozwalają nam oczekiwać, że w kwietniu, w maju i w czerwcu, czyli w drugim kwartale otrzymamy łącznie ok. 15 mln szczepionek, z czego 2,5 mln to będą szczepionki firmy Johnson&Johnson, czyli szczepionki jednodawkowe” – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Zaznaczył, że “jeżeli producenci wywiążą się ze swoich deklaracji, to spowodowuje bardzo znaczące przyspieszenie programu szczepień w Polsce”.

“Cieszymy się z tego i przygotowujemy się do tego” – zapowiedział Dworczyk. Wyjaśnił, że “punkty szczepień będą dostawały od końca tego tygodnia informacje szczegółowe pozwalające na przygotowanie do zwiększenia przepustowości”.

“Samorządy, z którymi spotykamy się w najbliższy w najbliższy piątek w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu również będą zgodnie ze swoimi deklaracjami włączały się w przygotowanie punktów szczepień i zwiększenie ich przepustowości, tak żebyśmy mogli realizować jak najsprawniej i jak najefektywniej narodowy program szczepień” – powiedział Dworczyk.

 

MG /Radio Wroclaw