Bez kategorii

Korupcja. Media podają coraz więcej informacji o korupcji w samorządach i jednostkach im podległych. Czy i na naszym terenie obowiązuje zasada 10% „w łapę” za wykonywane prace budowlane lub usługi ?

W całym kraju toczą się śledztwa w sprawie ustawiania wyników zamówień publicznych, zarzuty o ich utrudnianie, trwają zatrzymania samorządowców podejrzanych o korupcję w związku
z pracami budowlanymi lub usługami.

Korupcja w urzędach to prawdziwy rak. Łapówki biorą nie tylko podrzędni pracownicy. W instytucjach obowiązuje cały system korupcyjny, w którym opłacić trzeba ludzi z kolejnych szczebli.

Oto taryfikator korupcyjny za  ustawienie przetargu, ujawniony przez CBA:

5 mln zł – tyle wziął najbardziej skorumpowany urzędnik

2 mln zł – tyle na łapówki miała przeznaczyć firma HP

1 mln zł – suma łapówek przekazanych Andrzejowi M. przez Netline

211 tys. zł – taką jednorazową łapówkę przyjął szef CPI od jednej z firm

50 tys. zł – według jednego ze świadków typowa łapówka IT

14 tys. zł – tyle zażądał naczelnik wydziału łączności KGP

Lecz to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod nim kryje się mnóstwo innych, mniejszego kalibru nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych. W ubiegłym roku w zasadzie nie było tygodnia bez zatrzymań, stawiania zarzutów korupcyjnych, skarg do prokuratury na ustawianie przetargów czy orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej o ich organizowaniu niezgodnie z prawem. Jak wynika z danych KGP, w całym kraju stwierdza się wiele  przypadków złamania art. 305 kodeksu karnego penalizującego udaremnienie przetargu. Mowa w tym wypadku zarówno o takim działaniu, które prowadzi do celowego unieważnienia przetargu i/lub jego utrudnienia, jak i o zmowie przetargowej. Wszczętych postępowań z art. 305 było jeszcze więcej.

32-letnia urzędniczka, specjalistka w jednym z instytutów naukowo-badawczych, na pytanie o przetargi odpala papierosa i rozkłada ręce: –Przecież my z góry wiemy, kto ma je wygrać. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest przygotowywana pod konkretną osobę czy firmę. I najgorsze jest to, że ja, szykując taki przetarg, wiem, że łamię prawo, ale wiem też, że inaczej się nie da. Po pierwsze, tak chcą przełożeni, po drugie, często to jest najlepsze wyjście. Przykładowo robiąc przetarg na recenzentów jakiegoś badania czy publikacji, wiemy, że konkretny profesor nie tylko wykona zadanie na czas i sensownie, ale dodatkowo jeszcze zrobi dla nas kilka innych zadań. A więc tak opisujemy wymagania, by to właśnie on mógł wygrać. Ale co to ma wspólnego z prawdziwym zamówieniem publicznym? I dlatego od dawna jako zlecającego podpisuję mojego kierownika. Gdyby trafiła się kontrola, to on będzie za to odpowiadał. 

……………………………………………………………………………….

Wójt gminy Oława Jan K. jest podejrzany o przyjęcie trzech łapówek – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. – Mają mieć związek z inwestycjami drogowymi. Oficjalnie prokuratura informuje jedynie, że wójt ma zarzuty korupcyjne. Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Gazety Wrocławskiej Jan K. został zatrzymany kilka dni temu przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Łodzi na zlecenie białostockiego departamentu Prokuratury Krajowej. Razem z nim zatrzymano „mieszkańca gminy Oława”. Według nieoficjalnych informacji jednego z lokalnych biznesmenów. Przedsiębiorca jest aresztowany.

…………………………………………………………………………………..

Mirosław D. to były wójt Krośnic. Teraz zasiada w radzie milickiego powiatu. Jan J. był starostą powiatu jaworskiego. Dziś prowadzi prywatną firmę.


Wójt jest oskarżony o przyjęcie 120 tysięcy zł łapówki przy realizacji gminnej inwestycji w 2011 roku. Korzyść majątkowa miała związek z inwestycjami budowlanymi w gminie, chodziło o przydomowe oczyszczalnie ścieków – projekt o wartości 8 mln zł był dofinansowany z funduszy unijnych. Od łapówki samorządowiec miał uzależniać bezproblemowy odbiór i rozliczenie inwestycji.

…………………………………………………………………………………..

Wójt Białych Błot w celi. Sekretarz gminy także?

Grozi za to kara do 10 lat więzienia. Wiadomo, że prokuratura wzięła pod lupę gminne przetargi i mogą się pojawić kolejne zarzuty dla Macieja K. Na razie śledczy mają ponoć niezbite dowody na to, że wójt pobierał haracz , czyli swoistą prowizję od nagród, części wynagrodzeń i umów cywilno – prawnych, zawieranych z urzędnikami.

……………………………………………………………………………….

Funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób, w tym burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (Mazowieckie), z podejrzeniem korupcji.

“Potwierdzam, że doszło do zatrzymań w Pułtusku i okolicach. Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą przeszukania w miejscach pracy zatrzymanych i ich mieszkaniach” – powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura. Agenci z Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska, dwóch urzędników, prezesa i księgową PUK w Pułtusku oraz dwóch przedsiębiorców. Sprawa dot. nieprawidłowości przy przetargach na 4 mln zł na prace budowlane w szkole i przy budowie miejskiego żłobka

………………………………………………………………………………..

Prezydent Żyrardowa trafi do aresztu na trzy miesiące. Jest podejrzany o ustawienie przetargu

Sąd Okręgowy w Kaliszu zastosował w czwartek wobec prezydenta Żyrardowa (woj. mazowieckie) trzymiesięczny areszt. Wojciech J. jest podejrzany o ustawianie przetargów i korupcję.
………………………………………………………………………………….
Burmistrz Boguszowa z zarzutem przyjęcia łapówki.

Przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 70 tysięcy złotych – taki zarzut przedstawiono burmistrzowi Boguszowa-Gorc w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy. Jacek C. nie przyznał się do winy, odmówił składania wyjaśnień. Do sądu skierowano wniosek o tymczasowy areszt na 3 miesiące.
………………………………………………………………………………….

Wójt i sekretarz w areszcie, a skarbnik ma dozór policji. Są zarzuty za korupcję

Do zatrzymania doszło wczoraj 6 sierpnia 2018 r. Wtedy to W dniu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wójta gminy Bielice oraz sekretarza i skarbnika tejże gminy. W tym samym dniu w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie podejrzewanym przedstawiono zarzuty.

………………………………………………………………………………..

Były burmistrz Sulmierzyc Piotr K. został w środę  20 skazany na karę
1 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za przestępstwo korupcyjne polegające na przyjęciu w okresie od sierpnia 2014 r. do marca 2015 r. korzyści majątkowej w łącznej wysokości 24 tys. zł. Sędzia Dorota Wojtkowiak – Mielicka skazała byłego włodarza również na kary dodatkowe: zakaz pełnienia funkcji publicznych, szczególnie burmistrza lub prezydenta miasta, na okres 5 lat, karę grzywny w wysokości 14 tys.

………………………………………………………………………………..

Stare Bogaczowice: Wójt i jego zastępca z zarzutami prokuratorskimi. Obu samorządowcom zarzucone zostało przyjęcie korzyści majątkowej oraz podżeganie do poświadczenia nieprawdy.

ITD. ITD.

Urzędnicy samorządów są najczęściej zatrzymywani przez CBA.

Wójtowie, burmistrzowie, lokalni urzędnicy – to ich agenci CBA zatrzymują najczęściej. Blisko 1/3 spraw operacyjnych Biura w ubiegłym roku dotyczyła administracji samorządowej.

Jak wyjaśnia szef CBA, to w samorządach zagrożenie korupcją jest największe, bo przez nie przechodzi większość środków publicznych i odbywa się wiele inwestycji. “Tam najczęściej tworzą się lokalne sitwy i układy, a korupcja jest najbardziej dotkliwa dla ludzi” – mówi.

A jak jest z korupcją na naszym terenie ?

Czy także u nas zachodzą podobne sytuacje ? Będę bardzo wdzięczny za informację i jak zwykle zapewniam anonimowość.

hk
07.02.19