Bez kategorii

Jak zwykle koniec lata obfituje w tradycyjnie obchodzone wszędzie dożynki !!! Nie inaczej jest w powiecie kamiennogórskim, gdzie poszczególne gminy urządzają sobie gminne dożynki.

Pod koniec XIX w., wzorem dożynek dworskich, zaczęto urządzać dożynki chłopskie, gospodarskie. Bogatsi gospodarze wyprawiali je dla swej rodziny, parobków i najemników. W 20-leciu międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe i parafialne. Organizowały je lokalne samorządy i partie chłopskie, koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze, Kościół. Ówczesne dożynki były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy z przynależności do rolniczego stanu. Towarzyszyły im występy ludowych zespołów artystycznych, wystawy rolnicze i festyny.

Po 1945 r. gospodarzami dożynek byli z reguły przedstawiciele władz administracyjnych i miały one bardziej charakter polityczny. A mimo to zachowywano w nich elementy tradycyjne tj. uroczyste pochody z wieńcami, pieśni, festyny ludowe. Gospodarzem dożynek ogólnopolskich najczęściej był I sekretarz PZPR. Dożynki w czasach PRL były ważnym przedsięwzięciem propagandowym, mającym na celu podkreślenie siły „sojuszu robotniczo-chłopskiego”, ważnego elementu ówczesnej władzy.

Dziś, gdy brakuje już I sekretarzy wiodącej partii, to przynajmniej w powiecie kamiennogórskim członkinie jednej z partii nadal kultywują tradycje propagandy i próbują wywyższać się ponad wszystkich.

W niektórych gminach dożynki przebiegają radośnie i z nowoczesnymi elementami parady mażoretek. Nie inaczej było na dożynkach gminy Kamienna Góra. Jak widać na zdjęciach z portalu Relacje Regionalne występy mażoretek stanowią atrakcyjną oprawę każdej uroczystości.

Jak widać gmina Kamienna Góra idzie z postępem i duchem czasu.

Tymczasem poniżej widzimy, że w gminie Lubawka nadal panuje zaścianek  i ciągle na dożynkach  promują  się te same gminne mażoretki z pewnej partii.   

Może i w gminie Lubawka czas na zmiany ?