Bez kategorii

Ile kosztuje gminę Lubawka stok narciarski niezdolny do użytkowania ze względu na brak naśnieżania ?

Sprawa ta zainteresowała radną Lubawki Panią Izabelę Stawarz-Lubiak. Radna zapytała się jakie są koszty pracownicze obsługi tego lubawskiego stoku narciarskiego. Poniżej jest odpowiedź jaka wypłynęła z ratusza.

Jak mogliśmy przeczytać w odpowiedzi na zapytanie radnej,  podano koszty obsługi ( około 18,5 tysiąca złotych) ale tegoroczne, gdy przez kilkanaście dni ten wyciąg funkcjonował.

Tymczasem nie podano pozostałych kosztów jakie ponosi gmina na utrzymanie tego stoku, nawet gdy po stoku nikt przez rok nie zjedzie na nartach.

W roku 2020 lubawski dom kultury, który jest dzierżawcą stoku wydał prawie 55 tysięcy złotych za realizację różnych prac na tym stoku.  Dochodzi do tego opłata roczna za wyłączenie terenu stoku spod gospodarki leśnej, a ta opłata jest niemała,  bo gmina co roku płaci 50 tysięcy złotych. Mamy więc oprócz kosztów pracowniczych wydatki w wysokości grubo przekraczającej 100 tysięcy złotych.

Czy stać Lubawkę na ponoszenie takich strat ?

Dlaczego w gminie nie ma choćby jednego mądrego, aby nawiązać kontakt z producentami letnich atrakcji w postaci ślizgów rynnowych czy kolejek takich jak są na innych stokach od wiosny do jesieni na stoku w Karpaczu czy Mladych Bukach ?.  Oni już znajdą inwestora i można wydzierżawić stok na okres letni i niech zarabia i dla gminy i dla prowadzącego takie atrakcyjne urządzenia.