Bez kategorii

Gmina Lubawka dzięki działaniom burmistrz Kocemby została doprowadzona do katastrofalnego zadłużenia. Okrojony był budżet gminny na inwestycje w 2019 roku i mamy wręcz ubogi budżet na rok 2020. Czy finanse gminne tak wyglądają jak wygląda elewacja lubawskiego ratusza ?

Każdy może obejrzeć jak wygląda elewacja ratusza, jest w takim stanie jak większość budynków w naszej gminie.

Od kiedy wyliczyłem lubawskiej władzy, że prowadzą gminę do bankructwa, to burmistrz ze swymi akolitami wpadli w panikę i na każdym kroku twierdzili, że gmina nie jest zadłużona.

Jak takie twierdzenia mają się do ich własnych wyliczeń, możemy zapoznać się z faktami, gdy podali w prognozie finansowej, że w 2019 roku gmina będzie miał prawie 20 milionów długu, bez odsetek. Oto ta prognoza urzędu:

Gdy burmistrz w końcu zrozumiała, że nie uda się ukryć prawdy, że doprowadziła finanse gminy na skraj bankructwa, to szybko wykreślono z budżetu szereg inwestycji na które chciano zaciągać kolejne kredyty, było to na prawie 5 milionów złotych. O tyle zmniejszono planowany deficyt budżetowy.

Zrobiono kolejną prognozę, tym razem prognozując, ze dług w 2019 roku nie przekroczy 12,5 miliona złotych.

Tak więc po 5 letnich rządach burmistrz Kocemby rozdysponowano ponad 200 milionów złotych, które były do dyspozycji w kolejnych budżetach. Na dziś mamy wielkie zadłużenie powodujące to, że nie posiadamy środków finansowych na kolejne inwestycje i na rok 2020 praktycznie nie zaplanowano żadnych konkretnych inwestycji z wyjątkiem moim zdaniem pomysłu chorej głowy czyli szutrowej ścieżki rowerowej za miliony.

Jednakże jest i drugie dno zadłużenia naszej gminy. Skrzętnie ukrywany jest fakt, że oprócz zadłużenia w bankach mamy wyemitowane obligacje gminne już na kwotę 7,9 miliona złotych, a do tego jest do wyemitowania kolejne 700 tysięcy złotych, które o ile dobrze pamiętam zostały zablokowane przez nową radę.

Jak wynika z powyższego, od roku 2022 trzeba będzie oprócz spłaty kredytów bankowych wykupywać także obligacje. Wtedy trzeba będzie zabierać pieniądze z przychodów i ponownie ograniczyć inwestycje. Kółko się zamyka, spirala zadłużenia będzie rosła. W dodatku pieniądze z obligacji posłużyły do nabijania kabzy kolegów i znajomków burmistrz Kocemby na niepotrzebne wydatki. Poniżej widać jak burmistrz lubi trwonić pieniądze i choć obligacje emitował zgodnie z umową bank i wziął za to pieniądze, to burmistrz znalazła sobie kolejnego znajomego co jej doradzał w sprawie obligacji za „skromną”  kwotę 14 tysięcy złotych.

Jeżeli burmistrz zostanie odwołana w referendum lub usunięta ze stanowiska po skazaniu jej w procesie karnym, to trzeba będzie przeprowadzić szeroki audyt na temat takich właśnie wydatków, skutkujących tym, że na wiele potrzeb gminnych nie było pieniędzy, ale na opłacanie znajomych burmistrz Kocemby zawsze się znajdowała kasa.

Rok rozliczeniowy 2019 zakończony, a więc wkrótce poznamy prawdziwy stan finansów gminy Lubawka.