Bez kategorii

Głęboki kryzys personalny w lubawskim ratuszu. Nie ma chętnych do pracy w urzędzie, a już szczególnie w wydziale inwestycji. Wszyscy odeszli nie godząc się na model pracy jaki tworzy burmistrz Lubawki, ona decyduje o wszystkim, a odpowiadać za te decyzje mają ponosić pracownicy. Obecnie do inwestycji przyjęto jednego pracownika, a organizuje się konkursy na przyjęcie 3 osób w tym kierownika tego wydziału.

Blisko rok temu burmistrz Lubawki zamieściła taki oto wpis na facebooku:

Burmistrz Ewa Kocemba

16 grudnia 2020 o 01:37

Drogi i infrastruktura nie mają barw politycznych. Pandemia SARS-CoV-2 też nie‼️

Skandal wokół drugiego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trwa.

Obecny podział środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych jest stricte polityczny⁉️

Panowie i Panie z PiS, to nie są Wasze pieniądze, to wypracowane podatki wszystkich Polek i Polaków.
Oczekujemy uwzględnienia potrzeb wszystkich samorządów.
Po raz kolejny Gmina Lubawka składa wnioski na wsparcie przez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych‼️

Szanowni Mieszkańcy,
nie rezygnujemy, nie poddajemy, a do 28 grudnia wnioski zostaną złożone ponownie na:

  1. Budowa zatoki autobusowej w Lubawce – 1.200.000 zł
    2. Rewitalizacja zabytkowego budynku Ratusza w Lubawce- 1.500.000 zł
    3. Remont i zagospodarowanie na cele mieszkaniowe budynku przy ul. Bocznej w Lubawce – 5.600.000 zł

Czy można wierzyć w te zapewnienia burmistrz, że urząd dalej walczy o kolejne inwestycje dla gminy Lubawka ? Nie za bardzo można wierzyć, bo po oddaniu blisko 2 milionowej dotacji na wodociągi w Jarkowicach i Miszkowicach urząd oddał kolejną dotację blisko 1,9 miliona na wodociągi w Chełmsku Śląskim. Jak więc można wierzyć w zapewnienia burmistrz, że robią cokolwiek dobrego gdy oddają przyznane już pieniądze i nie składają o kolejne ? Gmina Lubawka mogła już mieć pozyskane około 10 milionów złotych na budowę i modernizację wodociągów i kanalizacji w całej gminie, ale nie starają się bo burmistrzowie z podległymi sobie ludźmi nie potrafią ogarnąć tak prostych spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwestycji.

Mamy kolejny przykład jak burmistrz Lubawki zaprzepaściła szansę na pozyskanie pieniędzy na gminne inwestycje. Tym razem gmina Lubawka nie uzyskała pieniędzy na gminne inwestycje rozdzielane w ramach programu „Dolnośląski Ład”. Dlaczego nie uzyskała ? Bo w lubawskim urzędzie nie było komu złożyć wniosku, aby pozyskać te środki. Gmina Lubawka znowu jest w totalnej dziurze. Gdy przeznaczono kolejne 100 milionów złotych na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej na Dolnym Śląsku, to lubawski urząd nawet nie raczył złożyć wniosku o to dofinansowanie.

Sami burmistrzowie ze swoimi totumfackimi doradcami nie są w stanie myśleć strategicznie, po prostu nie nadają się do prowadzenia jakichkolwiek czynności z gospodarowaniem gminnym majątkiem i dbanie o dobro mieszkańców gminy. Z pracy odeszło już kilkadziesiąt osób i nikt nie chce przyjść do pracy z tą burmistrz, aby nie być wmanewrowanym w odpowiedzialność za nieprawidłowo prowadzone inwestycje, czy wręcz za zaniechania, gdy tym wszystkim zarządza i narzuca wszelkie rozwiązania burmistrz, a za wszystkie nieprawidłowości z tego wynikające obarcza winą podległych jej urzędników. Mało jest takich głupich, aby składać swój podpis na protokołach odbioru źle wykonanych inwestycji, gdy prace nie są wykonywane zgodnie z umową i sztuka budowlaną.

Kilku budowlańców ze stosownym wykształceniem i praktyką zawodową podjęło by się pracy w wydziale inwestycji, ale chcieli by większej niezależności w działaniach przygotowania i nadzoru inwestycji i jakoś nikt nie mówi o wynagrodzeniu wytykając jedynie fakt, że burmistrz szuka pracowników jak zapisano dyspozycyjnych i odpornych na stres, a takie podporządkowanie kłóci się z pracą zgodną ze wszystkimi kodeksami i ustawami.

Czy coś się w Lubawce zmieni w inwestycjach ? Dopóki będzie ta burmistrz nie można się spodziewać nic dobrego.