Bez kategorii

Gdy inne miasta obchodząc swoje święto wydają na to małe pieniądze to w Lubawce na kilka godzin niby dni Lubawki wydano około 70 tysięcy złotych. Czy Lubawkę jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce stać na takie szastanie pieniędzmi ?

Gdy dom kultury w Lubawce zapytany o koszty organizacji „dni Lubawki” odpowiedział, że trzeba odczekać na odpowiedź kilka miesięcy bo brakuje im faktur. Najprostsza sprawa dla władz Lubawki to zaprosić kilka zespołów muzycznych, które pograją, pośpiewają kilka godzin i odjadą z pozyskaną kasą. A gdzie są imprezy dla mieszkańców, które wszędzie towarzyszą takim świętom ? Wydarzeniem w przestrzeni publicznej przy okazji dni miasta mogą być np. spektakl teatralny, zawody sportowe, pokaz filmów, festiwal, wystawa, wyprzedaż uliczna czy wszystkie inne przedsięwzięcia sportowe, kulturalne czy sportowo rekreacyjne. Gdzie indziej takie święta trwają 2 czy 3 dni, a w Lubawce opędzono je w kilka godzin, ale wyszło przez to taniej ?

Po miesiącach oczekiwania przyszła odpowiedź od dyrektora domu kultury:

W załączeniu przesyłam scany faktur stanowiące odwiedź na informację publiczną z dnia 29.07.2021 dotyczącą kosztów organizacji Święta Miasta Lubawka w dniu 18.07.2021. Wśród scanów nie ma faktur za wynagrodzenia dla zespołów występujących podczas Święta Miasta z uwagi na fakt, iż są to informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorcy zgodnie z art 11 ust 4 ustawy  o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 roku.

 W obliczu takiego ukrywania informację ponownie zwrócono uwagę dyrektorowi co może go czekać za ukrywanie takich informacji.

Dzień dobry.

Wszystkie wydatki pochodzące z gminnego budżetu podlegają społecznej kontroli i jako takie nie mogą być utajniane bo stanowią informację publiczną.

Jeżeli nie podacie wysokości wypłaconych kwot dla zespołów występujących podczas Święta Lubawki to sprawa zostanie skierowana do Sądu Administracyjnego, a na Pana dyrektora zostanie złożony wniosek o ukaranie.

Po dłuższym czasie nadeszła taka oto odpowiedź:

informuję, że na wynagrodzenia artystów – wykonawców podczas święta Miasta  Lubawka wydano 36 777,00 zł brutto

Tak więc po zsumowaniu otrzymanych faktur wyszło, że wydano około 23.440 złotych plus na artystów 36.777 złotych co daje w sumie wydatek ponad 60 tysięcy złotych.

23.440,00
36.777,00
……………..

60.200,00

Gdy do tej kwoty doliczymy koszty płacowe pracowników domu kultury i urzędu oraz koszty kilku dniowego sprzątania terenu przez ZGM to wychodzi, że wydano około 70 tysięcy złotych na 8 godzin trwania tego święta.

Czy warto było wydać tyle pieniędzy na tak ograniczone czasowo święto niech każdy sam sobie odpowie, ale wobec tak powszechnej biedy w gminie można było odwołać to kilkugodzinne święto, a te pieniądze wydać na bardziej potrzebne zadania do wykonania.

Jak to bywało kiedyś niech świadczy choćby historia z 2013 roku, gdy ówczesny burmistrz zorganizował święto Lubawki opłacając pieniędzmi pozyskanymi ze środków unijnych.

Dni Lubawki 2013

W minioną sobotę i niedzielę na rynku miejskim w Lubawce odbyła się tegoroczna edycja Dni Lubawki czyli święto naszego przygranicznego miasta. W czasie dwudniowej imprezy na estradzie wystąpili m.in.: zespół RedlinKapela Pieczarki i gwiazda imprezy Ewelina Lisowska. Pierwszy dzień imprezy ?Dni Lubawki? upłynął w rytmach folk-rocka. Na scenie wystąpili czarnoborscy górale ? Zespół Janicki, oraz zespół Redlin i Kapela Pieczarki. Gwiazdą drugiego dnia imprezy była Ewelina Lisowska, której koncert zgromadził na lubawskim rynku kilkutysięczną publiczność.

Całość imprezy była realizowana w ramach projektu pt.: Uroczystości kulturalne na pograniczu polsko-czeskim 2012-2014, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007- 2013.

A więc można inaczej ? Można. Trzeba tylko chcieć.