Bez kategorii

Facebook : Jak będzie w Lubawce

Jakiś czas temu pisaliśmy, że Gmina Lubawka – Okolica, w której się zakochasz ogłosiła przetarg na sprzedaż byłego budynku szkoły w Lubawce. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 753 800 PLN a przetarg odbędzie się 9 września 2022 r. Miały być tam mieszkania a Gmina Lubawka miała starać się o dotację na ten cel. Niestety nic z tych planów nie wyszło a budynek idzie na sprzedaż. Jak myślicie czy ktoś się zgłosi kupić ten obiekt? Co tam powstanie? Jaki los czeka ten (dla wielu z nas) sentymentalny budynek ? Uzyskane pieniądze, (mamy nadzieję) dużo większe niż cena wywoławcza, należy przeznaczyć na cele mieszkaniowe i wkład własny do otrzymanej właśnie dotacji w wysokości 2 085 158,03 zł na remont budynku przy ul. Sądeckiej 24 w Chełmsku Śląskim. Wielokrotnie o remont tego budynku na sesjach i w interpelacjach zabiegał chełmski radny Pan Mariusz Zbrzyzny i jemu w dużej mierze należy zawdzięczać ten sukces. Pierwszy wniosek złożony rok temu został źle napisany i odrzucony. Na szczęście radny zabiegał dalej i nie odpuszczał i w efekcie Gmina Lubawka – Okolica, w której się zakochasz napisała drugi wniosek, który został rozpatrzony pozytywnie i kilka dni temu została przyznana dotacja. W ramach tego zadania ma zostać wykonana przebudowa budynku mieszkalnego przy ul. Sądeckiej 24 w Chełmsku Śląskim poprzez jego modernizację i utworzenie 8 lokali mieszkalnych a koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 3,9 mln zł. Brakującą kwotę trzeba skądś wziąć dlatego gmina musi liczyć na to, że budynek byłej szkoły uda się sprzedać za dobra kwotę tak aby zapewnić brakujące środki na remont budynku w Chełmsku Śląskim,.

Na ostatniej sesji Pani Burmistrz Ewa Kocemba przyznała, że jest duży odpływ mieszkańców z Lubawki i by temu jakoś przeciwdziałać dla Gmina Lubawka – Okolica, w której się zakochasz priorytetem ma być budowa mieszkań a przykładem dla niej mają być Stare Bogaczowice. Jest to mała gmina, która obecnie buduje nowy blok mieszkalny:

https://www.starebogaczowice.ug.gov.pl/…/beda-mieszkania Zobaczymy co uda się z tych zapewnień zrealizować. Przyznana dotacja to taki promyk nadziei.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dość ciekawą sytuację w której Burmistrz Ewa Kocemba chce budować nowe mieszkania, w Lubawce natomiast jej podwładny i kolega partyjna oraz jednocześnie radny z Kamiennej Góry Pan Sławomir Sławiński zainicjował uchwałę, która zablokowała/zawiesiła (narazie) budowę nowych mieszkań w stolicy naszego powiatu (szczegóły w poście z dnia 4 maja b.r. na profilu Janusz Chodasewicz burmistrz Kamiennej Góry

Natomiast wracając do meritum sprawu to kolejną nieruchomością jaką należy pilnie wystawić na sprzedaż to budynek byłego już przedszkola na ul. Dworcowej. Jest to niestety konieczne aby nie postępowała dalsza degradacja tego obiektu. Dużą działkę, na której obecnie znajduje się ten budynek warto podzielić jak na załączonym zdjęciu (6,5 arów wystarczy przyszłemu nabywcy tego budynku na zrobienie tam nawet małego placu zabaw, jakby chciał tam zrobić np. prywatny żłobek, którego tak w gminie brakuje), a na tej części działki 16,65 arów kiedyś w przyszłości można wybudować budynek mieszkalny starając się o kolejne dotacje rządowe na ten cel. Mamy nadzieję, że ktoś z urzędu lub radnych pochyli się nad tym pomysłem. Pani Burmistrz Ewa Kocemba stwierdziła na sesji, że radni są od radzenia to i my doradzamy.