Bez kategorii

Dziś Mikołajki, czyli jeden z ulubionych dni dzieci i młodzieży. Jest to zwyczaj, który ma bogatą i wielowiekową tradycję. Niegdyś było to święto w ujęciu religii chrześcijańskiej. Dziś 6 grudnia stanowi jedynie wspomnienie św. Mikołaja, które ma bardzo szeroki wymiar świecki. Choć nawiązuje do tradycji religijnej, to jest raczej okazją do dobrej zabawy i wręczania sobie drobnych prezentów. Dzieci piszą z tej okazji listy do św. Mikołaja.

Także w Lubawce jak co roku pojawili się Mikołajowie. Jednym z nich jest Jan Orzechowski, który jak co roku kultywuje tą tradycję, chodząc po mieście rozdając dzieciom słodycze.

Zwyczaj ten choć jest od stuleci, jest bardzo silny również dzisiaj. Zmienił się jedynie strój Mikołaja. Kiedyś była to szata nawiązująca do św. Mikołaja – biskupa. Dziś częściej jest to czerwony kombinezon i czapka z białym futerkiem. To wzorzec, który przyszedł do nas z Zachodu Europy oraz USA.

List do św. Mikołaja to podstawa, żeby taki prezent otrzymać. Do ich pisania dzieci nakłaniają rodzice, często również nauczyciele, aby w ten sposób pobudzić dzieci do kreatywnego opisania swoich marzeń.

Dlatego też  Mikołajowie mają także indywidualne zaproszenia do domów, aby uświetnić wręczenie dzieciom upominków i prezentów.

Rok rocznie ten miły zwyczaj podoba się wszystkim, gdyż słodki poczęstunek od Mikołaja i zrobienie sobie z nim zdjęcia nie jest możliwym w innym okresie roku, niż w ten grudniowy dzień.

Zmienia się również grupa odbiorcza prezentów. Wręcza się je nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Dużą popularność zyskują również kiermasze mikołajkowe, wiążące się niejednokrotnie z celami charytatywnymi. A jak widać poniżej Mikołaj nie tylko w Lubawce wręcza prezenty, lecz odwiedza więcej miejscowości i to jak widać poniżej do późnych godzin wieczornych.