Bez kategorii

Drugi dzień świąt, pogoda dopisuje, jest słonecznie, temperatura w pobliżu 0, wielu ruszyło na świąteczne spacery, ale wielu ruszyło także na jedyny w naszym powiecie wyciąg narciarski w Czarnowie.

Jak widać na zrzucie z kamerki internetowej usytuowanej na stoku w Czarnowie dzisiaj są tam tłumy narciarzy. W kolejce do wyciągu trzeba swoje odstać, ale jest to wynagrodzone jazdą po dobrze przygotowanym stoku narciarskim.

Co będzie ze stokami od najbliższego poniedziałku ? Nowe rozporządzenie zabrania korzystania w Polsce ze stoków narciarskich od 28 grudnia aż do 17 stycznia. To cios dla całej branży, ale rząd tłumaczy, że trzeba zabezpieczyć się przed epidemią koronawirusa i przygotować do szczepień.

Stoki narciarskie w Polsce będą otwarte jedynie dla zawodników, w tym dzieci i młodzieży zrzeszonych w klubach należących do Polskiego Związku Narciarskiego. I tutaj może tkwić w tym kruczek prawny do dalszego korzystania ze stoków, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jeżeli jest możliwość korzystania z treningów na stokach przez zawodników, to dlaczego w Czarnowie nie może powstać oddział któregoś z naszych powiatowych klubów należących do PZN. Wystarczy wtedy by przedstawiciel klubu odbierał wnioski o przystąpienie do klubu i pobierał pierwszą składkę członkowską, a wtedy świeżo upieczony zawodnik będzie mógł legalnie trenować na stoku, a taki klub podreperuje swoje finanse z wpływów składek członkowskich, np. 10 złotych od każdego nowego członka.

Na narty można jechać takze za granicę. Z obostrzeniami i testami PCR do Czech i na Słowację lub bez testów na Ukrainę czy do Szwajcarii.

Jak widzimy powyżej, dzisiaj naśnieżanie stoków w czeskich Mladych Bukach idzie pełną parą pomimo tego, że zapowiadają, że i tak mogą stoki zostać zamknięte. Jest wersja, że będą otwarte dla obcokrajowców, którzy przedstawią negatywne wyniki z testów na koronawirusa. W ten sposób mogą ratować swą branżę turystyczną, a jak ktoś się zarazi to będzie to i tak obywatel innego kraju, który wcześniej swoje pieniądze pozostawi u nich.