Bez kategorii

Droga do peronu przystanku kolejowego w Lubawce leży w obrębie tej samej działki która należy do PKP SA i po której prowadzi także dojście do przejścia podziemnego potocznie zwanego w Lubawce tunelem.

Jak widzimy na zdjęciu poniżej właściciel dworca zagrodził teren płotem usytuowanym na działce należącej do PKP. Jak widać na mapce dojście do tunelu jest z działki należącej do kolei.

Jak można było wywnioskować z pisma, które z PKP PLK otrzymał przewodniczący rady Pan Michał Ołdak, kolej oczekuje współpracy gminy Lubawka w tej sprawie. Uważam, że zasadnym byłoby zwrócić się do PKP, że oni wyremontują tą drogę wraz z tunelem przejścia podziemnego, a następnie nastąpić może komunalizacja tak drogi jak i tunelu i gmina przejmie na siebie utrzymanie.

Dla kolei byłoby to także z pożytkiem bo odpadło by im sprzątanie i odśnieżanie tej drogi. Tunel z kolei pełnił zawsze dwie funkcje, samego przejścia podziemnego jak i systemu odwadniającego cały teren międzytorza.

Widoczne na zdjęciach wnęki są niczym innym jak odpływami systemu odwodnienia i takie wnęki są po obu stronach tunelu i jak sięgam pamięcią to są tak wydajne, że nigdy tam się woda nie zbierała nawet po wielkich oberwaniach chmur. Odpływ spod tunelu jest dobrze ukryty tak jak i odpływ z niedalekiej sztolni znajdującej się na terenie Gambitu, a która prowadzi do podziemi Świętej Góry, oba odpływy są sprawne, ale nie są zaznaczone na żadnych mapach.

Po komunalizacji tunelu to gmina może dbać o sprawność tego odwodnienia, jak i oświetlenia tego przejścia, które służyło by zarówno mieszkańcom jak i turystom, aby przejść szybko z ulicy Dworcowej do ulicy Celnej.

Poniżej na zdjęciu widzimy szybik ewakuacyjny, którzy zbudowali przewidujący Niemcy, gdyby oba wejścia do tunelu zostały zablokowane, nie przewidzieli jednego, że po 150 latach pojawią się polscy złomiarze i zajumają żeliwny właz, który zabezpieczał te wyjście awaryjne.

 

A tak wygląda wyjście z tunelu od strony ulicy Celnej. Dawniej było nad nim zadaszenie od strony magazynów Hartwiga, które są od dawna rozebrane i obecnie jest tam pusty duży plac, który można przeznaczyć na miejsca postojowe dla autobusów i samochodów. Można parkować i po 100 metrach przejścia tunelem wyjść wprost na ulicę Dworcową. Gdyby miała być rozwijana w Lubawce turystyka to takie rozwiązanie byłoby jak najbardziej wskazane.

Co na to radni Lubawki ?