Bez kategorii

Dlaczego burmistrz Kocemba zamiast pomagać przy remoncie kapliczek Kalwarii Lubawkiej to blokuje wszelkie działania ? Także radni, pomimo zapewnień, nie przejawiają ochoty do wsparcia działań remontowych. A przecież zadaniem własnym gminy jest finansowanie ochrony zabytków na jej terenie.

To nie stowarzyszenie czy lasy państwowe są właścicielami kapliczek kalwarii lubawskiej, właścicielem jest skarb państwa i to on przez ministerstwo kultury powinien dofinansować remont swojej własności. Tymczasem pomimo składania do ministerstwa wniosków o dotację na remont kalwarii, to nie można otrzymać środków, gdyż te trafiają na remonty kościołów, czyli obiektów będących własnością kościoła katolickiego.

Burmistrz Kocemba sama przyznała, że składane wnioski o dofinansowanie remontu zabytkowego lubawskiego ratusza nie znajdują w ministerstwie uznania, gdyż ratusz nie jest kościołem, to samo jest z dotacjami na remont kapliczek.

O wrednym postępowaniu burmistrz Kocemby wobec kapliczek i stowarzyszenia, a także o ochronie zabytków w gminie napiszę wkrótce, ale każdy może wstępnie się z tym zaznajomić czytając kolejne  pismo, które skierowałem na ręce radnych.

 

W Lubawce jest tylko garstka osób, które chcą działać w kierunku przywrócenia dawnej świetności tej kalwarii i drogi krzyżowej, to ci którzy wiedzą, że kapliczki kalwarii mogą codziennie przyciągnąć więcej turystów i pielgrzymów niż domki apostołów w Chełmsku Śląskim, ale jako dwa punkty w gminie warte odwiedzenia mogą być magnesem, a raczej motorem rozwoju turystyki, tak jak to ma miejsce na terenie innych tego typu kalwarii w Polsce. Tu w Lubawce dochodzi jeszcze element pokonania różnicy wysokości około 200 metrów w ciężkim podejściu do górnych kapliczek co dodatkowo nadaje charakteru pielgrzymki z pokutą.

Ale jest także grupa ludzi pod kierownictwem burmistrz Kocemby, którzy starają się czynić wszystko, aby zaspokoić głupie oczekiwania burmistrz Kocemby wobec kapliczek, stowarzyszenia, czy mojej osoby. Myślę, że dla pokuty,  burmistrz powinna co najmniej 5 razy wchodzić na szczyt Świętej Góry.

Zaczekamy i zobaczymy co odpowiedzą radni, a może także burmistrz zreflektuje się i zrozumie, że to na niej spoczywa ustawowy obowiązek ratowania przed zagładą kapliczek tej kalwarii lubawskiej.