Bez kategorii

Dlaczego burmistrz Kocemba jest tak niegospodarnym burmistrzem ? Dlaczego tak trwoni pieniądze z gminnego budżetu ? Dlaczego jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin nie tylko w województwie, ale i w skali krajowej ? Wystarczy przyjrzeć się sprawie zakupu laptopów dla szkół, a będzie wiadomo jaki mechanizm niegospodarności działa w naszej gminie !!!

Niemal 90 proc. gmin i powiatów złożyło już po raz drugi wnioski o dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów i nauczycieli w ramach programu „Zdalna szkoła”. Ministerstwo zachęca samorządy, które jeszcze nie złożyły wniosku, aby zrobiły to możliwie najszybciej.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji procedura jest najprostsza z możliwych. W skrócie wygląda następująco: gmina lub powiat wysyła wniosek mailem, pracownicy CPPC go rozpatrują, przekazują informację o decyzji i proszą o dane potrzebne do zawarcia umowy, podpisanie umowy, przelew. Resort cyfryzacji podaje, że większość samorządów, które złożyły wnioski nie czekała z zakupami, kupiony sprzęt jest już u uczniów i nauczycieli.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Kwota wsparcia jakie otrzyma samorząd została powiązana z liczbą uczniów w określonej gminie lub powiecie. Będą to kwoty w przedziale od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków, a wkład własny nie jest wymagany.

A jak było w pierwszym rzucie zakupów tych laptopów dla szkół ?

Gmina Lubawka otrzymała prawie 60 tysięcy złotych dofinansowania co wynika z przelicznika stawka x liczba uczniów w gminie. Za tą kwotę zakupiono jedynie 20 laptopów, gdy inne gminy za podobne kwoty kupowały dużo więcej sprzętu.

Trzeba sprawdzić, czy zakupy zostały dokonane jak wszędzie, czyli w trybie zapytania ofertowego, czy po raz kolejny arbitralnie burmistrz Kocemba wskazała dostawcę za cenę wyznaczoną przez nią.

Czy nie doszło przy tym zakupie do działań korupcyjnych ?

Osobiście burmistrz Kocembie nie wierzę za grosz, ona nawet potrafiła za stworzenie strony internetowej urzędu zapłacić bez konkursu ofert ponad 50 tysięcy złotych, gdy inne samorządy płaciły za taka sama stronę po 10 tysięcy złotych. I tak jest z większością zakupów czy zlecaniem wykonania jakiś usług.

A tak dla porównania podam ile płaciły za takie laptopy inne gminy w pierwszym rzucie zakupów tego sprzętu:

Gmina Węgorzewo – za 60 tysięcy 36 laptopów.
Miasto Pabianice – za 77 tysięcy 40 laptopów.
Gmina Będzino – za 60 tysięcy 26 laptopów i 3 tablety.
Gmina Trzcianka – za 80 tysięcy 40 laptopów.
Powiat Dzierżoniowski – za 100 tysięcy 45 laptopów i 10 tabletów.
Powiat Wielicki – za 300 tysięcy 170 laptopów.
Gmina Woźniki – za  70 tysięcy 36 laptopów.
Gmina Staszów – za 80 tysięcy 41 laptopów.
Powiat Nowosolski  – za 100 tysięcy 57 laptopów i 6 ruterów.
Gmina Oleśnica – za 70 tysięcy 32 laptopy.
Gmina Kamienna Góra – za 60 tysięcy 35 laptopów.
itd. itd.

Każdy zauważy, że nawet w tych kilku przypadkach widać wyraźnie, że zakupione laptopy przez gminę Lubawka maja nazbyt zawyżoną cenę. Dlaczego ?  Kto na tej transakcji po stronie kupującego zarobił ?

Dlatego zasadne mogą być  podejrzenia, że mogło dojść do działań korupcyjnych przy zakupie tych laptopów, gdyż jest zbyt duża różnica w cenach zakupu porównywalnych do innych gmin. Właściwe wnioski będzie można wyciągnąć po odpowiedzi na zapytanie o sposób wyboru dostawcy tych laptopów dla uczniów gminy Lubawka.

Czy doszło do korupcji dowiemy się niebawem.