Bez kategorii

Czyżbyśmy mieli do czynienia z przekrętem w sprawie wykonania projektu na remont placu Wolności w Lubawce ??? Czy wszystko na to wskazuje, że przygotowano do wyprowadzenia z gminnego budżetu 40 tysięcy złotych ?

Po ukazaniu się artykułu na temat bezprzetargowego zlecania przez burmistrz Kocembę projektów na remonty ulic i dróg, otrzymałem wiele listów i telefonów. Części nie mogę opublikować, bowiem jeśli chodzi o sprawy korupcji to trzeba mieć twarde dowody, inaczej możemy jedynie domniemywać, czy przypuszczać, że coś może być na rzeczy.

Jeden z listów okazał się nader interesujący i poparty stosownymi dokumentami. Oto ten krótki list:

Witam:

Piszę odnośnie ostatniego artykułu na Pana stronie. Gmina Miasto Lubawka posiada projekt na przebudowę tej ulicy w rynku. W grudniu 2010 r. odbył się nawet przetarg na wyłonienie wykonawcy ale oferty były za drogie.http://bip.lubawka.eu/site/tender/show/21794 W załączeniu przesyłam ten projekt i informację z otwarcia ofert. Wystarczy dać firmie TRAKT z Sędzisława propozycje i zlecić im za  2 max 5 tys. zł aktualizacje tego projektu i przedmiaru bo już część tej inwestycji jest zrobiona i ceny też na przełomie lat się zmieniły. Można też zamienić Starobruk z chodników na kostke granitową. Projekt jest prosty i nie wymaga aż takiej kwoty o jakiej Pan pisze. Z reguły wartość projektu budowlanego wynosi 2-4 % wartości inwestycji w zależności od skomplikowania. Liczę że Pan wykorzysta tą informację bo jeżeli pani burmistrz ponownie zamierza wydać kasę na ten projekt to jest to czysta niegospodarność. Pozdrawiam.

Co się okazuje ?

Lubawski urząd posiada już stosowny projekt, dlaczego więc burmistrz chce wydać jak sama określiła 40 tysięcy złotych na coś co leży na półce referatu  inwestycji ? Oto ten projekt:

Na podstawie tego projektu zostało wydane stosowne pozwolenie na budowę i został przeprowadzony przetarg na realizację tego zadania.

Na widocznym  rysunku z tego projektu, obecnie wzmiankowana część do remontu jest zakreślona kratkami na szarym tle.

Mało tego. Za poprzedniego burmistrza ogłoszony został przetarg na wykonanie tego remontu, jednakże został unieważniony, ponieważ wykonawcy zaproponowali za wysokie ceny.

  1. Unieważnienie postępowania:

Postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych – oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Lubawka, 2010-12-03 

 

                                                                                                    Burmistrz Miasta Lubawka

                                                                                                           /-/ Tomasz Kulon

Jak widzimy, to poprzedni burmistrz przejawiał troskę o gminny budżet i nie forował swoich wykonawców, aby zarabiali krocie kosztem budżetu gminnego i nie dokładał im pieniędzy do zawyżonych kosztorysów przetargowych. Dlatego odchodząc pozostawił 8 milionów złotych  nadwyżki budżetowej trzymając rezerwę na wkład własny do projektów unijnych. Obecna burmistrz roztrwoniła te pieniądze i doprowadziła do zadłużenia gminy na dziesiątki milionów złotych.

Z czym mamy obecnie do czynienia ? Próbą wyłudzenia kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdy wystarczy wydać kilka tysięcy na aktualizację posiadanego już projektu ?

Czy z oszukaniem radnych, którzy nieświadomie przyznali burmistrz te 40 tysięcy złotych na istniejący już projekt ?

Z kolei Czytelnik pracujący w innej gminie podzielił się informacją jak to odbywa się u nich ze zlecaniem podobnych zadań projektowych:

 

Odnośnie tego co twierdzi pani burmistrz, że do 30 tys euro nie ma konieczności ogłaszać przetargu to ma trochę racji, ale to w dużej mierze zależy od wewnętrznego regulaminu gminy i takowy należałoby sprawdzić. Tam muszą być zapisy jak należy postępować z przetargami poniżej 30 tys. euro. Nasza gmina jest biedna i powinna dbać o każda złotówkę. Np w gminie gdzie pracuję na podstawie takiego regulaminu można udzielać zleceń do 10 000 zł od ręki, od 10 000 zł do 20 tys euro należy wykonać zapytanie ofertowe tj. wysłać zapytanie o cenę minimum do 3 firm, a od 20 tys euro do 30 tys euro wszystkie zapytania wędrują na bip urzędu przez wydział zamówień publicznych.         Pozdrawiam:

 

Czy gmina Lubawka nie dość, że dzięki burmistrz Kocembie jest jedną z najbiedniejszych gmin to będzie jedną z gmin w której jest najwięcej niegospodarności być może graniczącej z korupcją ?

Sprawa jest rozwojowa jak takie zachowania określają organa ścigania, może teraz krąg osób, których rozmowy telefoniczne są rejestrowane znacznie się rozszerzy ?

 

hk
18.06.19