Bez kategorii

Czy nadal mamy do czynienia z okłamywaniem radnych i mieszkańców przez „gminną władzę” na temat budowy systemu naśnieżania stoku narciarskiego w Lubawce ? Dlaczego burmistrz Kocemba boi się udzielić odpowiedzi na temat wiercenia studni przy stoku ?

Gdy przeczytałem w projekcie budżetu, że burmistrz Kocemba chce, aby przydzielić jej 120 tysięcy złotych na wiercenia studni, to pomyślałem, że może znowu chce dać kolegom zarobić, a wody  i tak tam nie będzie, tak jak nie ma jej na skoczni.

Studnia przy skoczni nie powinna być wiercona, ponieważ jest tam za mało wody, a pozwolenie wodno-prawne pozwala na pobranie 2,4 m3 wody na godzinę, gdy tej wody potrzeba tam około 70 do 80 m3 na godzinę. Pieniądze zostały zmarnowane, jedynie znajomi burmistrz Kocemby zarobili na tym, stracono prawie 60 tysięcy złotych za które można było skończyć budowę małej skoczni dla dzieci.

Aby uniknąć tych niepowodzeń, jak to stało się na skoczni z wierceniami, postanowiłem dowiedzieć się, czy warto wydać pieniądze na te wiercenia i ile pozwolenie wodno-prawne pozwoli pozyskać tej wody.

Złożyłem stosowne zapytanie w trybie informacji publicznej, ale w ustawowym czasie nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

……………………………………………………………………………………………………………………..

                                                                                                         Burmistrz Miasta Lubawka

Plac Wolności 1
58-420 Lubawka
lubawka@lubawka.net.pl

 

WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014r. poz. 782 ze zm.) proszę o udostępnienie informacji w następującym zakresie:

  1. Skany następujących dokumentów:

Pozwolenie wodno-prawne na wykonanie studni i określenia możliwej ilość poboru wody przy stoku narciarskim w Lubawce.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wobec tego, że burmistrz przez bezczynność naruszyła prawo, złożyłem stosowne ponaglenie.

3. Treść ponaglenia
  3.1. Powód ponaglenia
   
                X   sprawy nie załatwiono w terminie określonym w art. 35 k.p.a. lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 k.p.a. (bezczynność)
   
                    postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość)
   Zaznacz właściwe.
  3.2. Sprawa, której dotyczy ponaglenie
   
  Wniosek o informacje publiczną z dnia 09.01.2019 roku
   Opisz, jakiej sprawy dotyczy ponaglenie. Możesz opisać czego dotyczyła sprawa, jaką ma sygnaturę, kiedy składałeś podanie.
   
  3.3. Uzasadnienie ponaglenia
   
  2. Wniosek dotyczy:

 

1.     Skany następujących dokumentów:

 

Pozwolenie wodno-prawne na wykonanie studni i określenia możliwej ilość poboru wody przy stoku narciarskim w Lubawce.

 

 

4. Podstawa prawna
Art. 37 § 1 i § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

 

Jeżeli ponaglenie zostanie także zlekceważone, to zgodnie z procedurą prawną, sprawa zostanie skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przymusi burmistrz do udzielenia stosownej odpowiedzi. Chyba wtedy burmistrz nie ucieknie się do zwalania winy na podległych pracowników, bowiem dobrze wiemy, że nic nie dzieje się bez wiedzy tej burmistrz. Sąd może także orzec z urzędu, albo na wniosek strony o wymierzeniu organowi grzywny lub przyznać od organu na rzecz skarżącego sumę pieniężną, której wysokość określona jest w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Zastanawiające jest dlaczego urząd nie przedkłada kopii stosownych dokumentów ? A może jak zwykle ktoś nawet nie wystąpił o takie pozwolenie i teraz starają się to ukryć ?

Z tego co wiem, to żeby zgromadzić wodę do naśnieżania w projektowanym zbiorniku, to wydajność studni musi mieć przynajmniej 40 m3 na godzinę. Jeżeli tego nie będzie w pozwoleniu wodno-prawnym, to nie ma sensu wiercić studni, gdyż skończy się tym co na skoczni, czyli brakiem wody.

Kolejny raz przedstawiam propozycję rozwiązania zasilania stoku w wodę do naśnieżania. Na mapie poniżej linią czarną zaznaczony jest przebieg istniejącego wodociągu z gór kruczych, który do lat 70-tych zasilał całą Lubawkę w wodę.

Wodociąg jest gminny, woda płynie z gminnych studni i można za stadionem wpiąć się do niego i podciągnąć wodę na stok. Przerywaną linią zaznaczyłem którędy można poprowadzić rury od wodociągu na szczyt świętej góry. Od wodociągu za stadionem do znaku „X” jest 450 mb, a od tego punktu na szczyt góry po zboczu jest 600 mb. Razem do położenia 1.050 mb rur zasilujących naśnieżanie, lub u góry zbiornik wody ppoż dla nadleśnictwa.

Rury można kupić hurtowo za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a zakopanie ich w ziemi można powierzyć SANIKOM-owi lub ZGM-owi, wszak  ZGM to spółka gminna i może to wykonać. Nie trzeba wydawać milionów, aby zarabiali znajomi królika, ale można rozsądnie i tanio wykonać naśnieżanie.

 

Rury wodne PE100 SDR17 – 90-225

sztangi  – 12 mb (możliwość docięcia na żądaną długość )

Cena obowiązuje przy dostawach cało paletowych franco budowa lub loco hurtownia

13.65 zł/ mb.

11.10 zł bez VAT

Rura wodociągowa PE jest przeznaczona do ciśnieniowego przesyłania wody. Produkt jest wykonany z polietylenu wysokiej gęstości, charakteryzującego się dużą odpornością na korozję, niskie temperatury, działania związków chemicznych. Dzięki temu produkt przy niskich kosztach instalacji i eksploatacji  cechuje się długoletnią trwałością.

Rury polietylenowe można łączyć następującymi metodami:

  • zgrzewanie doczołowe,
  • zgrzewanie złączkami elektrooporowymi,
  • złączkami skręcanymi.
  • Długość po 12 mb. Średnica od 90 do 225 mm, ciśnienie PN 10.

Tak więc dwadzieścia tysięcy złotych z małym hakiem wystarczy na zakup rur do doprowadzenia wody i na stok i na skocznię.

 Więc jak by nie patrzył i liczył, to gmina może dość  szybko i tanio wykonać naśnieżanie stoku i skoczni, ale trzeba odrobiny wyobraźni, myślenia i szacunku dla wydawania publicznych pieniędzy. Nie potrzeba 8 milionów jak twierdzi burmistrz, wystarczy to co planuje wydać na zalew przeznaczyć na stok, a przy okazji w ramach tych pieniędzy można dokończyć budowę  małej skoczni.

Decyzja jest więc w ręku radnych, którzy mogą wykazać się inteligencją i zalew w Bukówce oddać do zagospodarowania i sfinansowania prywatnym inwestorom, a z gminnych środków  sfinansować stok, skocznię i remont basenu. Należy pamiętać, że powinniśmy możliwie szybko zainwestować w narciarskie trasy biegowe w Opawie, budowie tam strzelnicy do biathlonu, tak, aby nasza gmina ściągała do nas turystów, a nie tylko ściągała znajomych wykonawców  burmistrz Kocemby, których jedynym celem jest dojenie kasy z bądź co bądź jednej z najbiedniejszym gmin w Polsce, czyli Gminy Lubawka.

Czy ty niemotom co głosowały na tą burmistrz nie jest wstyd, że przyłożyli rękę do rujnowania i zadłużania Lubawki ?

hk
26.01.19