Bez kategorii

Czy na wybudowaniu drogi ekspresowej S3 gmina Lubawka coś skorzysta ? Moim zdaniem nie tylko nie skorzysta, ale wręcz przeciwnie, wiele straci.

Obecnie turyści jadąc do Czech i z Czech zatrzymują się w Lubawce, choćby po to aby zatankować paliwo, wymienić złotówki na korony i zrobić ostatnie przed granicą zakupy artykułów spożywczych. Co prawda niewielu decyduje się skorzystać z naszych restauracji, ponieważ są kłopoty z zaparkowaniem samochodów koło nich, a nasz zmotoryzowany „turysta” wiadomo, musi podjechać jak najbliżej wejścia do restauracji. Wielu Polaków widać za to w restauracjach czeskich, które są usytuowane w dobrych punktach przy drogach, gdzie można zaparkować i w miarę tanio zjeść w licznych wiejskich gospodach.

A co będzie po oddaniu do użytku odcinka S3 do granicy w Lubawce ?

Jadący S3 do Czech jadąc od strony Bolkowa nawet nie spojrzą na Kamienną Górę i Lubawkę, przynajmniej olbrzymia większość, która nie będzie zjeżdżać tankować czy robić zakupu w naszym powiecie. Podupadnie handel w Lubawce, stracą kantory i stacje paliw. Jedynym plusem będzie to, że zmniejszy się ruch tak przez Kamienną Górę jak i Lubawkę. Jadący w stronę Kowar i Karpacza zjadą na węźle południowym i pojadą dalej drogą wojewódzką omijając Kamienną Górę.

Czy mieszkańcy Lubawki będą jeździć tą S3 do Kamiennej Góry ?

Szczerze mówiąc to wątpię, że ktoś z Lubawki będzie jechał za basen, aby na tym węźle wjechać na tą trasę, a później zjechać na kamiennogórskim węźle południowym i do centrum Kamiennej Góry jechać kolejne 4 kilometry ? Każdy będzie dalej jeździł starą 5 lub przez Przedwojów, bo skróci sobie drogę o kilka kilometrów, a czas przejazdu dzięki S3 się nie zmieni, jeżeli nie wydłuży.

Skorzystają z S3 mieszkańcy od Bukówki po Jarkowice i Niedamirów, bo będą mieli węzeł po drodze i dla nich droga i czas przejazdu się nie zmieni, tak jak byłoby w wypadku mieszkańców Lubawki czy Chełmska Śląskiego.

Jedną z korzyści powstania tej S3 będzie możliwość znalezienia dobrej pracy w Legnicy, Lubiniu czy Polkowicach, bo czas dojazdu tam do pracy skróci się na tyle, że szybciej tam się dojedzie niż jak obecnie trwa dojazd do Wałbrzycha czy Jeleniej Góry, a wielu z naszego powiatu pracuje poza nim.

Za dwa lata odcinek z Lubawki do Kamiennej Góry będzie oddany do użytku, a więc wtedy będziemy mogli zaobserwować czy coś się u nas zmieni.