Bez kategorii

Czy na jutrzejszej sesji absolutoryjnej czeka nas festiwal moim zdaniem mijania się z prawdą, przeinaczeń, mataczeń itp. tłumaczeń burmistrz Kocemby ? Burmistrz Kocemba nie zasługuje na udzielenie jej wotum zaufania i absolutorium z realizacji ubiegłorocznego budżetu !!! Chyba, że przed głosowaniem znów zaprosi radnych do swego gabinetu, na małe co nieco ?

Dlaczego nie powinna otrzymać skwitowania ?

Oto dokumenty, które przedstawiają założenia budżetu na rok 2018 które zgodnie z prawem powinny zostać wykonane, aby można było mówić, że budżet został zrealizowany:

Jest to załącznik przedstawiający wykaz inwestycji do realizacji w roku 2018.

Widzimy w tym zestawieniu, że miało zostać zrealizowane 49 pozycji, w tym 21, które były zapisami inwestycji z typowań funduszów sołeckich, które w dużej mierze wykonują te zadania, które powinna realizować gmina, bo to są zadania własne gminy.

Jak wiemy, burmistrz jeździła po zebraniach wiejskich, aby namawiać na wykonanie zadań, które odpowiadały burmistrz bo musiała by te zadania wykonywać z puli ogólnej budżetu gminy. Byłem na taki zebraniu w Chełmsku Śląskim i mam nagranie z niego, burmistrz zachowuje się tam  moim zdaniem jak prostaczka bez dobrego wychowania.

Ale wróćmy do tego załącznika. Oto w których punktach budżet nie został zrealizowany:

3 – budowa chodnika w Miszkowicach
7 – zakup wiat przystankowych
15 – zagospodarowanie terenu przy szkole, samowola budowlana nie
dopuszczona do użytku
19 – inwestycje nad zalewem na 2,335 miliona złotych, wykonano
jedynie parking i toalety nie do użytku
20 – zagospodarowanie terenu w Parku Watra
34 – renowacja Nepomucena wraz z fontanną
36 – budowa skoczni treningowej
37 – budowa ujęcia wody dla stoku narciarskiego
38 – budowa schroniska przy stoku narciarskim

Jak by teraz nie kłamano, przedstawiając jakiekolwiek wyliczenia finansowe, to faktem jest, że te pozycje w budżecie nie zostały zrealizowane, co jest przyczynkiem do podjęcia decyzji o nie udzielenie wotum zaufania i absolutorium.

Oto kilka uwag:
Zamiast zakupu wiat przystankowych
za 25 tysięcy, zlecono bez przetargu czy konkursu ofert jednemu wykonawcy wymianę 4 daszków przystankowych, ale za to z gestem dla wykonawcy, za 4 daszki zapłacono mu grubo ponad 50 tysięcy, a za tą kwotę można było zakupić co najmniej 12 nowoczesnych wiat przystankowych.

Teren przy szkole zagospodarowano samowolnie i za zbyt wysoką kwotę, do dziś trwa postępowanie nadzoru budowlanego, co zakończy się wysokimi karami.

Nad zalewem wykonano niepotrzebny parking i bezprawnie toalety, które nie mogą by używane do dziś i jeszcze ten stan długo potrwa, całość kosztowało ponad 1,7 miliona złotych i nie jest wiadomym, gdzie podziała się reszta pieniędzy z kwoty na to ponad 2,3 miliona.

Park Watra zmarnowano pieniądze na niepotrzebne projekty i inne papierki, a nic nie wykonano.

Nie wykonano małej skoczni.

Nie wykonano ujęcia wody do naśnieżania na stoku narciarskim.

Nie wybudowano żadnego schroniska, czy choćby nawet wiaty przy stoku narciarskim.

W chełmskim rynku umyto tylko myjką ciśnieniową figurę  Nepomucena, uszkadzając ją przy okazji, a reszta z blisko 70 tysięcy rozpłynęła się.

Czy wobec tylu zastrzeżeń można udzielać wotum zaufania i absolutorium ?

Wiem, że niektórzy radni wbrew dokumentom będą głosowali za udzieleniem absolutorium. Ja nie będę pisał tak, jak mówią o nich mieszkańcy, żeby ci radni walnęli się w te swoje puste, głupie, zakute łby, ja napiszę delikatnie, zastanówcie się co robicie, że widzicie moim zdaniem ewidentne mataczenie w przedstawionym sprawozdaniu z realizacji budżetu w którym  nie widać realizacji punktów z uchwalonego budżetu na rok 2018, które przedstawiłem powyżej.

Zobaczymy jutro, komu zależy na dobru gminy i jej mieszkańców, a komu na dobrym samopoczuciu burmistrza, podamy po nazwiskach kto jak głosował.

 

hk
29.05.19