Bez kategorii

Czy mamy kolejny przypadek omijania płacenia podatku od nieruchomości za budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej ? Czy kolejne setki tysięcy złotych trafiają do cudzych kieszeni zamiast do gminnego budżetu ?

Po mataczeniach urzędu i odmawiania informacji w sprawie opodatkowania hali magazynowej w Lubawce Czytelnicy powiadomili mnie, że być może mamy kolejny taki przypadek. Tym razem chodzi o budynki byłych zakładów Gambitu w Uniemyślu.

Wzmiankowane budynki leżą na działkach nr 332/1 i 333/1 w Uniemyślu. Są to budynki zarówno wielokondygnacyjne jak i budynki jednokondygnacyjne, a w sumie  jest tego delikatnie licząc około 2500 m2 co mnożąc stawką podatku z działalności gospodarczej x 22,60 zł to jak by nie liczył,  rocznie należy się gminie grubo ponad 50 tysięcy złotych razy 5 ostatnich lat to może się okazać, że budżet gminny zubożał o około 300 tysięcy złotych. Rację mają czytelnicy,  takich pieniędzy nie można lekką ręką się pozbywać.

Tak czytelników jak i mnie nie interesują prawa własnościowe, obojętne czyje to jest,  to każdy ma być traktowany na równi z innymi i tak jak inni płacić podatki do gminnej kasy.

Ponownie złożyłem wniosek o informację publiczną w sprawie naliczania i ściągania podatków z tych nieruchomości.  Wniosek jest złożony wyłącznie w celu sprawdzenia opłaty podatków  z nieruchomości, a nie podawanie danych właścicieli. Zobaczymy jak urząd wypełni swoje obowiązki.