Bez kategorii

Czy Lubawka ma szczęście, czy pecha ? Czy Lubawka ma burmistrza, czy wróżkę ?? Skąd burmistrz wiedziała, że oferty na budowę świetlicy w Opawie będą tak zawyżone ???

Wróbelki już w ubiegłym tygodniu ćwierkały, że przez dyletantyzm burmistrz Kocemby i jej kierownika inwestycji, doszło do szeregu zaniedbań, przez co został nakreślony scenariusz jak ograć radnych, aby bez mrugnięcia oka pozwolili na dalsze wysokie zadłużenie gminnego budżetu.

Po dzisiejszym otwarciu ofert przetargowych na budowę świetlicy w Opawie, okazało się, że jest prawdą twierdzenie, że najtańsza oferta będzie blisko pół miliona złotych droższa niż przewidywał kosztorys inwestorski.

Wyszło by, że udzielona dotacja w wysokości 500 tysięcy złotych jest w systemie pół na pół, czyli drugie pół miliona dopłaca gmina Lubawka. Tymczasem według działań burmistrz Kocemby sama budowa kosztowała by gminę dopłatą miliona złotych do budowy  plus pół miliona na zagospodarowanie terenu i wyposażenie.

Byłoby to niezgodne z umową zawartą z urzędem marszałkowskim  i w takim przypadku istnieje realna groźba utraty tego dofinansowania. Okazało by się, że budowa tej świetlicy kosztowała by gminę prawie dwa miliony złotych.

To jest jakaś paranoja w wykonaniu tych urzędników, przecież te dwa miliony przeznaczone na wkład własny do budowy mieszkań+ pozwoliło by pozyskać dofinansowanie i wybudować dwa budynki w których byłoby 50 mieszkań o powierzchni 50m2  każde.

Sprawę budowy tak drogiej  świetlicy wyjaśnił, a właściwie przypadkiem się „wygadał” jeden z pomysłodawców pewnej koncepcji. Jak sam stwierdził, wszystko jest tak drogo robione,  bo projekt został tak przygotowany, aby po oddaniu świetlicy do użytkowania i jej odbiorze, można było na tym poddaszu użytkowym utworzyć pokoje gościnne na wynajem.

Okazuje się, że jest to jak najbardziej realne. Wszędzie świetlice buduje się jako obiekty parterowe, a tu strop zaprojektowano wytrzymały na duże obciążenia, będzie całe poddasze ocieplone, będą wstawione okna dachowe. To pomieszczenie na piętrze ma 140 m2, przygotowane do podzielenia lekkimi ściankami gipsowymi, może powstać kilka dużych pokoi dwuosobowych.

Jedno pytanie nasuwa się nieodparcie, kto chce robić interesy na gminnym mieniu i budować piętrową świetlicę za dwa miliony, gdy można zgodnie z umową, zbudować  parterową świetlicę za połowę tej ceny ?

Jeżeli burmistrz i jej akolici chcą mieć hotelik, żeby nikogo nie można było już przyłapać na baraszkowaniu w samochodzie, to niech wybudują go sobie za swoje pieniądze, a nie drenować i zadłużać budżet jednej z najbiedniejszych gmin w województwie i w Polsce.

Czeka nas najpewniej nowy przetarg, ale tym razem na budowę normalnej świetlicy za normalną cenę.

 

hk
11.06.19