Bez kategorii

Co dalej z lubawskim centrum logistycznym ? Mija rok od kiedy zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego, a tu nie ma ani obiecanego przez burmistrz Kocembę centrum logistycznego, ani zwrotu pieniędzy wydanych na zmianę tego planu. Jedynie właściciel gruntów może liczyć swe zyski na dziesiątki milionów złotych.

Całe lata burmistrz oszukiwała mieszkańców wmawiając im, że na tych terenach powstanie centrum logistyczne, że jest już inwestor. Teraz okazało się, że żadnego inwestora nie było i nie ma, a właściciel gruntów stwierdził, że dopiero będzie szukał chętnych do wybudowania na tym terenie czegokolwiek. Teraz gmina poniosła wysokie koszty, a nie otrzymała nic w zamian.

Tymczasem mieszkańcy Maliny w gminie Wisznia Mała protestują przeciwko budowie na ich terenie centrum logistycznego.

fot. Martyna Czerwińska

 

“Nie” dla budowy centrum logistycznego w Malinie.

Z transparentami o tej treści pojawili się mieszkańcy podwrocławskiej wsi na posiedzeniu Rady Gminy Wiszni Małej.

Między Wrocławiem a Trzebnicą – w Malinie, ma powstać kolejne wielkie centrum logistyczne. Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 1,5 mld złotych. Mieszkańcy, którzy już spotkali się z inwestorem – firmą Develia i Hillwood są oburzeni projektem, który zakłada budowę 3 ogromnych hal na powierzchni 400 tys. metrów kwadratowych w bliskim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Podczas posiedzenia Rady Gminy Wiszni Małej apelowali do radnych, by ci nie zgodzili się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Na razie działka jest przeznaczona wyłącznie pod budowę mieszkań.

Mieszkańcy obawiają się zmiany krajobrazu, ale też korków, spalin i hałasu – przez wioskę ma przejeżdżać 6 tysięcy pojazdów dziennie w tym 1400 tirów. Wójt gminy Jakub Bronowicki uspokaja i zapewnia, że inwestor chce w tym celu wybudować 3 km dróg dojazdowych:

Komitet strajkowy złożył podczas posiedzenia rady protest. Podpisało się pod nim już prawie pół tysiąca osób. Protestujących mieszkańców poparł radny opozycji, Jerzy Puchacz:

Rada zdecydowała się zrezygnować z uchwały, ale mieszkańcy się obawiają, że tylko tymczasowo. Firma Develia w mailu do Radia Wrocław napisała, że jest otwarta na dialog z mieszkańcami Malina i dołoży wszelkich starań, aby inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla lokalnej społeczności. Jeśli dojdzie do skutku, wzdłuż większości dróg powstaną ekrany dźwiękochłonne, a wzdłuż ogrodzenia pas zieleni. Nasadzenia już się rozpoczęły.

Wobec takiego obrotu sprawy burmistrz Lubawki wraz ze swymi urzędnikami zwrócą się do tego inwestora z prośbą, aby swą inwestycję zrealizował w Lubawce ?