Bez kategorii

Centrum Krwiodawstwa z Wałbrzycha zwróciło się o promocję akcji oddawania krwi w Lubawce w dniu 31 sierpnia 2019 roku.

Dzień Dobry, zwracam się z prośbą o pomoc w promocji imprezy “MOTO Serce”, która odbędzie się 31.08.2019 w Lubawce na terenie parku Warta. Jest do dla naszego terenu ważna impreza, ponieważ podczas niej będzie odbywał się pobór krwi w krwiobusie. Inicjatywa jest bardzo ważna, codziennie  na naszym terenie (11 powiatów) Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest ponad 100 osób potrzebujących tego życiodajnego płynu.

Krew jest cennym lekiem, którego nie da się syntetycznie wyprodukować. Potrzebna jest na co dzień, a z roku na rok zapotrzebowanie na ten niezwykły dar rośnie.  Krew pełna potrzeba jest: przy masywnym krwotoku, czyli gdy doszło do nagłej i znacznej utraty krwi (30-60%), podczas zabiegów chirurgicznych, przy dializie i krążeniu pozaustrojowym, przy przetoczeniach wymiennych. Zaznaczyć trzeba, że przetacza się również koncentrat krwinek czerwonych w celu leczenia anemii czy podczas chemioterapii. Preparaty osoczowe stosuje się w przypadku: krwawień u chorych ze skazą krwotoczną, także tą wrodzoną (np. w leczeniu hemofilii, choroby von Willebranda) – wówczas stosuje się koncentraty czynników krzepnięcia, ale również: w chorobach o podłożu immunologicznym, w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a płodem, w celu zapobiegania niektórym chorobom zakaźnym i w zespołach niedoboru przeciwciał – jest to wskazanie do przetoczenia immunoglobulin: hipoproteinemii (niedobiałczenia krwi), czyli stanach niedoboru białek w tkankach i narządach.

serdecznie pozdrawiam
Joanna Ziejło – Augun
Specjalista ds. Promocji Krwiodawstwa
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Bolesława Chrobrego 31, 58-300 Wałbrzych tel. 74 664 63 16

Myślę, że kto jest zdolny do oddania krwi, to odwiedzi punkt jej poboru w sobotę w lubawskim parku WATRA aby podzielić się z potrzebującymi tym cennym lekiem.