Bez kategorii

Burmistrz Lubawki swoim zarządzeniem powołała skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Oprócz komendanta komisariatu policji, który wchodzi w ten skład obligatoryjnie, to powołała swoich ulubieńców którym daje dobrze zarobić i pozwala swobodnie rządzić pieniędzmi przyznanymi tej komisji.

Frelancer: O pracy tej komisji rozmawiam z mieszkańcem Lubawki.

F.: Czy ma Pan zastrzeżenia do powołania składu tej komisji i jej pracy ?

M.: Samo powołanie takiej komisji jest niczym innym jak wypełnianiem ustawowych obowiązków, ale nominowanie do takiej komisji swoich akolitów to już nie jest etyczne. Komendant komisariatu policji jest w takiej komisji umieszczany obligatoryjnie, natomiast kierowanie do tej komisji swoich koleżanek z opieki społecznej jest już sporym nadużyciem nie mówiąc już o powołaniu do niej swej byłej zastępczyni Kończak zamieszkałej w innej gminie, jak i mianowanie prezesa stowarzyszenia ‘opata” Kurzeji czyni go osobą publiczną wynagradzaną z naszych podatków, a to już przesada, że dają zarobić facetowi ze stowarzyszenia do którego należy tak burmistrz jak i zastępca. Czy to nie jest grubymi nićmi szyte ? Tak na marginesie to mamy i inny przykład łamania prawa, bowiem burmistrz przyznaje temu stowarzyszeniu pozakonkursowo pieniądze których nie powinna przyznać z racji swojej i swojego zastępcy przynależności do tej organizacji i powinna wraz z zastępcą wyłączyć się z takich działań, bowiem jest to działanie we własnym interesie. Ale cóż jest to Lubawka, a tu jest wszystko dozwolone bo gamoniowaci radni pozwalają na takie działania. Do takiej komisji powinny zostać wybrane osoby zaufania publicznego, a nie osoby, które są tak stronnicze i uległe ratuszowi.

F.: Czyli kto miałby typować osoby godne do pracy w takiej komisji ?

M.: Moim zdaniem na pewno nie burmistrz i jej zastępca, którzy sami naruszyli prawo łamiąc ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Po internecie krążą zdjęcia jak burmistrz wraz z zastępcą roznoszą w parku Watra alkohol w dodatku część akoholu niewiadomego pochodzenia czyli zwykłego bimbru po spożyciu którego niektórzy na drugi dzień nie mogli odnaleźć swojej kurtki czy zegarka. Oboje burmistrzowie świadomie złamali prawo i nie wystąpili do radnych o pojęcie uchwały wyłączającej tej dzień z zakazu spożywania alkoholu w parku. Gdy inni dostają mandat karny za spokojne wypicie piwa w parku to burmistrzowie rozpijają mieszkańców sami wręczając im alkohol i namawiając do jego picia. Czy taki burmistrz wraz z zastępcą mają moralne prawo typowania członków komisji, gdy sami nie szanują prawa ?

F.: A czy są konkretne zarzuty co do jakości działań tej komisji ? 

M.: Tak się składa, że ostatnio rozmawiałem z człowiekiem, którego ta komisja skrzywdziła. Przed blisko dwoma laty rodzina tego Pana zgłosiła do opieki społecznej wniosek o skierowanie jego na leczenie odwykowe z powodu nadużywania alkoholu. Sam zainteresowany także oczekiwał na takie skierowanie, bo i sam chciał się wyrwać z nałogu, ale nie mógł się doczekać na skierowanie. Minęło pół roku i nie mogąc doczekać się na leczenie odwykowe i nie mając zdrowia do dalszego picia od maja 2020 roku skończył z nałogiem i do dnia dzisiejszego nie wypił już ani kieliszka wódki. Teraz okazało się że we wrześniu 2021 roku do sądu wpłynął wniosek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o sądowe skierowanie jego na leczenie odwykowe do zakładu zamkniętego. Sąd poprosił biegłych sądowych o wydanie opinii w tej sprawie, a ci nawet nie widząc gościa, opierając się jedynie na piśmie z tej komisji skierowanym do sądu wydali opinię, że powinien zostać skierowany na leczenie, bowiem w okresie od listopada 2020 do listopada 2021 notorycznie się upija i cierpi na omamy i inne przypadłości wynikające z nadużywania alkoholu, gdzie kac jest jedynie karą za przerwę w piciu. Nie będę się wypowiadał na temat inteligencji członkini komisji Kończak czy „członka” Kurzei, ale co do tych członkiń z opieki społecznej można przypuszczać, że opanowała je jakaś pomroczność jasna, bo jak można uruchamiać całą procedurę sądową bez aktualnej oceny faktów ? Przecież mogła któraś przejść 500 metrów ze swego biura do miejsca zamieszkania tego gościa, przepytać sąsiadów, rodziny czy pracodawcy, żeby się dowiedzieć, że on od 18 miesięcy nie pije, pracuje i utrzymuje mieszkanie w dobrym stanie. Wkrótce odbędzie się rozprawa w sądzie i ciekawe co zrobi sąd, gdy świadkowie potwierdzą, że to co napisała komisja i „biegli sądowi” jest zwykłym kłamstwem. Tak komisja jak i biegli będą mogli odpowiadać karnie za fabrykowanie dokumentów niezgodnych z prawdą, a mających świadczyć na niekorzyść tego Pana. Czy oprócz karnej odpowiedzialności komisji i biegłych wytoczy on proces o pomówienie przez tych członków komisji i biegłych będzie zależało jak zakończy się sprawa w sądzie i czy sąd uzna te dokumenty za spreparowane i kłamliwe.

Pani Redaktor dodam, ze koszt działania tej komisji rocznie gminę Lubawka kosztuje blisko 200 tysięcy złotych, takie też założenia w budżecie zapisano na rok 2022.

Jak można przeczytać w uchwale budżetowej na utrzymanie nominatów burmistrz Kocemby w tej komisji są przeznaczone dziesiątki tysięcy złotych i to nie tylko w tabeli wynagrodzenia na które idzie ponad 40 tysięcy złotych, ale do wykorzystania ma komisja pieniądze ukryte pod innymi pozycjami takimi jak pozycja 4300 gdzie ponad 36 tysięcy przeznaczają na wyjazdy do kina i konsumpcję. Mamy tak ciemnych lub wybitnie interesownych radnych, że nie potrafią poszczególnych pozycji budżetowych rozpisać na części pierwsze i nie chcą kontrolować wydatków zapisanych nie tylko tu, ale i w całym budżecie. A może radni też biorą udział w piknikach profilaktycznych z pozycji na którą przeznacza się ponad 100 tysięcy złotych ?

F.:Przykład, gdy nie pijącą osobę kieruje się na leczenie odwykowe dyskwalifikuje tą komisję do dalszego pełnienia tych funkcji ?

M.: Zdecydowanie tak. Bowiem w przeciwnym razie przy tej burmistrz i jej ludziach okaże się, że ratusz ważącą 45 kilogramów anorektyczkę skieruje na kurację odchudzającą. Przy tej burmistrz wszystko jest możliwe.

F.: Dziękuję za rozmowę.