Bez kategorii

Aktualne dane o zachorowaniach i zgonach w Polsce w związku z pandemią koronawirusa codziennie uzupełnia Ministerstwo Zdrowia. Poniżej prezentujemy najświeższe statystyki dla kraju i poszczególnych województw. Łącznie w piątek odnotowano 333 nowe przypadki oraz 13 zgonów.

A co na świecie ?

Tymczasem:  KANADYJSCY NAUKOWCY TWIERDZĄ: KONOPIE CHRONIĄ PRZED KORONAWIRUSEM

Kanadyjscy naukowcy przypuszczają, że konopie indyjskie mogą chronić przed koronawirusem. Wynika to z dotychczasowych wyników badań nad ich zastosowaniem do leczenia raka oraz choroby Crohna.

W poszukiwaniu szczepionki przeciwko nowej odmianie koronawirusa SARS-CoV-2, naukowcy kroczą zarówno utartymi, jak i nowatorskimi ścieżkami.

Zajęli się już znanymi środkami, takimi jak remdesiwir, który został opracowany do zwalczania wirusa Ebola. W Niemczech trwają pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, opartej na zdobyczach immunoterapii,  raka.

Francuskie badania wskazują na to, że nikotyna, której szkodliwość, zwłaszcza dla palaczy, nie budzi żadnych wątpliwości, może chronić przed nową odmianą koronawirusa.

Obecnie z Kanady nadeszła wiadomość, że niektóre substancje pychoaktywne zawarte w konopiach mogą zwiększyć odporność ludzkich komórek na koronawirusa. Jeżeli wyniki ich badań zostaną pozytywnie zweryfikowane, konopie działałyby w tym przypadku podobnie jak nikotyna.

Wielu lekarzy opowiada się za zastosowaniem konopi medycznych do leczenia różnych chorób i dolegliwości: od nudności począwszy, a na demencji skończywszy. Ale ta odmiana konopi różni się od hodowanej przez wielu ludzi jako używka. Ta ostatnia znana jest z zawartości tetrahydrokannabinolu (THC), będącego głównym środkiem halucynogennym w marihuanie, otrzymywanej z konopi.

Badania konopi, niezależnie od ich przydatności do zwalczania koronawirusa, są potrzebne. Jeżeli tak się stanie, tym lepiej, ale najważniejsze w tej chwili jest sprawdzenie, czy konopie mogą być “wartościowym uzupełnieniem” innych metod do opanowania pandemii COVID-19.

Wielu by chciało, aby palenie marihuany zabijało koronawirusa, czy okaże się to prawdą ?